Șofer din Băcani, județul Vaslui, la volanul unei autoutilitare neînmatriculate
#Postat de Carmen Vintu on aprilie 21, 2021
În ziua de 20 aprilie a.c., ora 19:10, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Bârlad din cadrul Poliției Municipiului Bârlad aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, pe drumul județean DJ 245C, în localitatea/comuna Băcani, județul Vaslui, au oprit în trafic, pentru control, o autoutilitară prevăzută cu numere de înmatriculare emise de autoritățile din Marea Britanie, condusă de către un bărbat de 61 de ani, din aceeași localitate.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că numerele de înmatriculare ale autoutilitarei nu erau valabile pe teritoriul statului român, autoutilitara neavând drept de circulație pe drumurile publice.
În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ”punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat”.

Pentru reducerea gradului de victimizare prin accidente de circulație, polițiștii rutieri le recomandă conducătorilor auto să adopte o conduită preventivă, să respecte cu strictețe regulile de circulație și să circule cu o viteză adaptată în permanență la condițiile de drum.
Rulați cu o viteză redusă, adaptată permanent condiţiilor concrete din trafic, în special când se circulă în coloană ! De asemenea, pentru un plus de siguranţă, se impune şi mărirea distanţei în mers între vehicule.
Purtați centura de siguranță! Utilizați sistemele de retenție omologate pentru ocupanții din autovehicule!
Nu utilizați telefonul mobil sau alt dispozitiv mobil prevăzut cu funcția de înregistrare ori redare text, foto sau video, în timp ce conduceți autovehicule pe drumul public !
Acordați prioritate de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate !
Nu îngreunați traficul și nu obstrucționați vizibilitatea prin opriri sau staționări neregulamentare!
Nu consumați alcool sau substanțe interzise! Acestea vă vor scădea capacitatea de reacţie, concentrarea, atenţia, reflexele şi viteza de execuţie a mişcărilor.
Jurnal FM 