”Șezătoarea de la Borlești” la Grădina cu Ii
#Postat de JurnalFM on iunie 24, 2024
Anul acesta, Ziua Iei a fost sărbătorită în județul Neamț un pic altfel, Grădina cu Ii a Muzeului de Etnografie din Piatra Neamț a adus în centrul atenției ”Șezătoarea de la Borlești”, o comunitate care respectă trecutul, care se implică în prezent și are grijă pentru viitor. A fost înființată în 2013 la inițiativa Mariei-Daniela Handaric-Burghelea, pornind de la ideea de a recupera cămașa tradițională de sărbătoare care se purta, odată, în comună. În mai mult de un deceniu de activitate a devenit un model de implicare comunitară, de conservare a valorilor tradiționale, de sustenabilitate, în această societate de consum.

”Mi-a fost dor de o uliță pe care am crescut și de acel sentiment de a fi împreună. Clar, timpul a trecut și cumva nu mai găseam acel sentiment și acel dor. Mi-am dat seama că avem nevoie și mi se părea că trebuia să ne adunăm din nou. Am găsit o fotografie a bunicii mele, care purta o cămașă, nu am fost expusă cusutului, nici mama și nici bunica nu au cusut, ele doar au țesut. Am descoperit comunitatea Semne Cusute și am început să cunosc semnele, am început să îndrăgesc cămașa. Acum avem și copile care cos cămăși. Femeile aveau nevoie de apartenență la ceva și noi am oferit apartenența la ceva. De profesie sunt jurist, tata e sculptor și poate de acolo! Noi suntem de profesii diferite, categorii de vârstă diferite, dar ne întâlnim pe o punte și limbajul nostru comun este limbajul semnelor de pe cămăși”, a spus Mariei-Daniela Handaric-Burghelea.
Cele 40 de membre active au organizat numeroase manifestări care au adus laolaltă săteni și oaspeți dinafară, toți cu dragoste pentru tradiții. Întâlnirile săptămânale ale doamnelor și domnișoarelor care cos ii, activitățile desfășurate în școli, cu scopul de a promova portul popular, expozițiile anuale de Ziua Universală a Iei au reprezentat tot atâtea oportunități de învățare, dar și de socializare. Cămăși cusute aici au făcut parte din expozițiile AIDOMA și AIEVEA organizate de Asociația Semne Cusute.

În anul 2023, când Șezătoarea Borlești a împlinit 10 ani de activitate, iar Asociația Satul Sustenabil a derulat proiectul finanțat de Administrația Fondului Cultural Național „Altița ulițelor din Borlești” în cadrul căruia au fost adunate și cercetate 40 de cămăși vechi din comună, s-au desfășurat ateliere, prezentări, rezultatul final fiind albumul „Cufărul Borleștiului”.

”Cred că atingem acele firi ale oamenilor care nu creează rapid, la repezeală, că nu fac doar de dragul de a face și care se activează intrinsec și cred că sustenabilitatea constă în treaba asta, să te activezi în primul rând tu, pe tine, să știi să îți exprimi foarte bine intențiile și să știi să te plasezi într-un cadru din care să îți reiei resursele, cu foarte mare grijă încât să nu afectezi în jurul tău”, a spus Vasilica Racariu, inițiatoarea „Altița ulițelor din Borlești”. În luna mai 2024, comunitatea a fost invitată la Romanian Creative Week de la Iași cu proiectul The Living Thread: oameni diferiți, care nu au cusut/purtat o cămașă tradițională au cusut la o astfel de piesă vestimentară.
Grădina cu Ii din acest an a avut un format diferit de anii anteriori: o expoziție ce a cuprins cămăși tradiționale femeiești din Borlești, vechi și noi, alături de standuri cu vânzare.

”La fiecare ediție ne dorim să atragem un număr cât mai mare de participanți, iubitori de artă populară și cât mai mulți tineri. Ediția din acesta an a fost specială pentru că am avut invitată o comunitate specială și vorbim de Șezătoarea Borlești, de satul sustenabil Borlești, comunitate la care participă domnișoare de 12 -13 ani și până la doamne de mult ieșite la pensie”, a precizat muzeograful Florentina Buzenschi, organizatorul Grădinii cu Ii.
Vizitatorii au putut achiziționa produse cultivate sau realizate de meșterii și producătorii din comună: lavandă și produse din lavandă, plante medicinale, dulceață, produse apicole, articole din lemn, ceramică, lână, bijuterii din aur vegetal, insigne, vestimentație personalizată.
Jurnal FM 