Current track

Title

Artist


Reacția primarului Oniga Gheorghe: „Cum vi se pare denumirea de Cheile Bicazului? A cui sunt ele oare?”

#Postat de on iunie 27, 2019

Reacția primarului Oniga Gheorghe: „Cum vi se pare denumirea de Cheile Bicazului? A cui sunt ele oare?”

 

Decizia instanței Prahovene luată în urmă cu două săptămâni, în care, județul Neamț pierde în totalitate Cheile Bicazului, a stârnit o serie de controverse și nemulțumiri în rândul bicăjenilor. Pentru că ne-am dorit un punct de vedere avizat, redacția Jurnal de Neamț, a luat legătura cu primarul Comunei Bicaz-Chei, domnul ONIGA Gheorghe. 

 

Declarația acestuia:

 

Cum vi se pare denumirea de Cheile Bicazului? A cui sunt ele oare? Nu-i strâmtoarea Bicaz, cumva? Chiar denumirea confirmă faptul că, Cheile sunt a bicăjenilor, a Bicazului, dintotdeauna.

Domnii de la Harghita au găsit o ,,găselniță,,  având în vedere administrarea drumurilor naționale dată prin hotărârea 540/200, că, dacă administrează regionala Brașov până la KM 32, se duc și ei tot până la KM 32 teritorial administrativ că doar…asa-i în tenis, ca să revină acest brand internațional în administrarea lor, probabil.

 

Acesta, adresează o întrebare tuturor nemțenilor:

Cum ar fi dacă v-ați trezi voi mâine dimineață cu o pancartă în centrul orașului Piatra-Neamț, pe care scrie județul Harghita? 

 

Cum veți proceda în această situație? Sentința nu este una definitivă, o veți ataca?

Vom contesta în primul rând, iar totodată, vom cere și modificarea hotărârii de guvern, să o pună clar după limitele de județ sau să specifice că parte din tronsonul acela de drum care aparține județului Neamț este administrată de regionala Brașov, că face parte din Cheile Bicazului.

Ați încercat să luați legătura cu cei din județul Harghita?

Ce să mai vorbim, nu avem ce, pentru că ne judecăm de atâția ani.

 

Este într-adevăr o situație delicată care ridică multe semne de întrebare atât locuitorilor din comuna Bicaz-Chei, cât și celor din vecinătate. Cheile Bicazului au fost și vor rămâne o atracție turistică recunoscută la nivel internațional, ceea ce face ca această luptă să fie una și mai aprigă.

 

Puteți accesa https://www.jurnaldeneamt.ro/2019/06/27/cheile-sunt-in-totalitate-ale-judetului-neamt/

 

Jurnal de Neamț


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *