Octombrie, al VIII-lea mesaj RO-Alert pentru urs
#Postat de JurnalFM on octombrie 15, 2023
Pietrenii încep să se obișnuiască cu mesajele Ro-Alert. Dacă până acum era vizată zona Bâtca Doamnei, astăzi a fost emis mesaj de alertă pentru prezența ursului pe dealul Cozla, zonei pârtiei de schi. ”A fost semnalată prezența unui urs în municipiul Piatra Neamț, zona pârtiei de schi. A fost emis mesaj RO -ALERT ISU NT”


Sursa: Facebook
De la începutul lunii octombrie și până în prezent au fost emise 8 mesaje RO-Alert din cauza urșilor.
13.10.2023 Bâtca Doamnei – Piatra Neamț
11.10.2023 Baraj – Bicaz
10.10.2023 Dămuc
09.10.2023 Borca
06.10.2023 Poiana Teiului
06.10.2023 Baraj – Bicaz
05.10.2023 Baraj – Bicaz
Autoritățile atrag atenția!
Pentru prevenirea situațiilor de pericol în localitățile unde a fost semnalată prezența urșilor, Jandarmeria Română recomandă cetățenilor:
- nu depozitați deșeurile menajere la întâmplare, ci puneți-le într-un tomberon care poate fi blocat;
- evitați consumul în aer liber de alimente cu miros puternic, cum ar fi peștele la conservă, laptele condensat sau fructele confiate;
- nu lăsați în mașină resturi de carne, pește sau fructe cu miros puternic;
- nu depozitați alimente, cosmetice sau pastă de dinți în curte sau în zone ușor accesibile;
- dacă ați făcut grătar sau ați gătit la ceaun, spălați toate ustensilele și depozitați-le în casă;
- nu lăsați hrana animalelor în afara gospodăriei, iar după hrănirea acestora spălați cât mai bine recipientele din care au fost hrănite și țineți-le înăuntru;
- dacă vedeți un urs, nu încercați să îl hrăniți sub nicio formă și, mai mult, nu îi atrageți atenția;
- dacă vedeți un urs când călătoriți cu mașina, nu urmăriți animalul și nu ieșiți din autoturism sub nicio formă;
- nu vă faceți fotografii selfie cu urșii, oricât de inofensivi ar părea;
- evitați pe cât posibil să vă deplasați singuri în afara gospodăriilor, în zone împădurite;
- apelați numărul unic de urgență 112 pentru a solicita ajutorul autorităților.
Jurnal FM 