Mica Unire la Piatra Neamț și Tricolorul Călător
#Postat de JurnalFM on ianuarie 24, 2024
Pietrenii au sărbătorit în număr mare 165 de ani de Unirea Principatelor Române. Mica Unire, așa cum mai este cunoscută unirea Moldovei cu Țara Românească, a reunit pe platoul Curții Domnești pietreni de toate vârstele, care au întâmpinat cu mândrie și aplauze ”Tricolorul Călător”, drapelul lung de 120 metri care și-a terminat călătoria prin țară chiar la Piatra-Neamț. Traseul a început din Dâmbovița și a trecut prin 7 județe.

Circulația rutieră, pe un sens, a fost oprită. Copii și tineri, părinți și bunici au parcurs ultima parte a traseului Tricolorului călător, din fața Bibliotecii Județene G. T. Kirileanu – Curtea Domnească.


Lecția de istorie a fost predată de Mihaela Verzea, directorul adjunct al Complexului Muzeal Național Neamț, iar întrebarea diplomatului Vasile Boerescu poate fi actuală și astăzi. ”Pentru ce suntem împărțiți în două câmpuri? Pentru ce ne numim noi și voi? Nu suntem toți români? Nu avem toți aceeași patrie? Nu suntem fii aceleași mume? Pentru ce să zicem noi și voi? De ce să nu zicem noi…românii!”
Au urmat discursurile autorităților, unele chiar cu patimă electorală.

”M-am bucurat să văd în inima orașului, pe platoul Curții Domnești, atâtea chipuri încălzite de un soare blând, sub care tricolorul a strălucit mai frumos ca niciodată. Am avut la Piatra-Neamț, din nou, „Tricolorul Călător” și o Horă a Unirii cu oameni inimoși, care s-au bucurat de această zi atât de importantă pentru istoria poporului roman”, Andrei Carabelea, primarul municipiului Piatra Neamț.
A urmat vicepreședintele Consiliului Județean Neamț, Dragoș Chitic. ”În istorie, noi, românii am reușit să depășim încercările atunci când am fost umăr lângă umăr, uniți pentru un deziderat comun. să ne dorim, să ne dea dumnezeu înțelepciunea necesară pentru a înțelege că doar uniți putem face țara noastră prosperă!”
Ultimul cuvânt din partea autorităților a fost al prefectului județului Neamț, Adrian Niță. ”Spunea Mihail Kogălniceanu în discursul pe care îl rostea cu ocazia acestui eveniment, adresându-se domnitorului, că trebuie să împace ura, patimile și să reintroducă strămoșeasca frăție între noi. Cred că asta trebuie să facem și noi!”
La final, cei pietrenii au participat la Hora Unirii, unii cântând cu mândrie și pășind în horă, alții privind de pe margine, cu gândul la ce a fost atunci și la ce este acum!

Jurnal FM 