MADE IN BÂRLAD: ȘCOALĂ PICTATĂ ÎN MEMORIA DOMNITORILOR DE ALTĂDATĂ.
#Postat de ASM Agency on decembrie 1, 2018
Un proiect unic în zona Moldovei îl găsim într-o instituție școlară bârlădeană. Un grup inimos de profesori împreună cu un pictor cu har au pictat etajul unei școli cu portretele oamenilor care au creat România de astăzi. Burebista, Ștefan cel Mare, Alexandru Ioan Cuza și Regele Carol- toți pot fi admirați în toată măreția și frumusețea lor.
În Anul Centenarului , la inițiativa profesorul Cornel Pleșu, cadrele didactice de la Școala Generală” Episcop Iacov Antonovici” din Bârlad au pregătit un altfel de eveniment.
Într-o manieră originală aceștia au ales să le prezinte elevilor și celor care calcă pragul acestei instituții istoria servită …la perete.
Pe zidul rece , pictorul Constantin Mardare a readus la viață pe o suprafață de peste douăzeci de metri pătrați chipurile oamenilor care au făcut ceva pentru România!
“ Personajele sunt inspirate după Valentin Tănase și am lăsat frâu liber imaginației. Dacă ar fi în fiecare an această sărbătoare ,copii ar redescoperi istoria și oamenii valoroși. Pe vremea mea exista acea revistă, “ Cutezătorul”, pe care o așteptam cu emoție să apară și credeam că suntem eroi. Și copii de astăzi au nevoie de eroi iar această pictură murală sper să își atingă scopul: acela de a-și dori să fie precum personajele pictate. E un alt mod de a ne cunoaște valorile și istoria. Sper să îi stimuleze să își cunoască istoria. E bine ca acest exemplu să fie preluat de alte școli pentru a le dărui copiilor șansa de a fi eroi”, a declarat pentru “ Jurnal de Bârlad” pictorul Constantin Mardare.
Momentul în care fresca a fost dezvelită nu a fost ales aleatoriu- când instituția școlară îmbrăca haine de sărbătoare (64 de ani de la înființare) , eroii României și-au întâmpinat oaspeții.
Admirând portretele pe culoarul lung și frumos luminat, versurile cântecului “ deșteaptă-te române” răsunau în inimile privitorilor, mândri că și după 100 de ani sunt “ un sânge de roman”.
Cristina Rădulescu
![]()
Jurnal FM 