Corespondentul Jurnal FM, jurnalistul Aurina Petrea este la Casa Răzeșilor, transmițând despre Târgul Meșterilor Populari (video)
#Postat de Carmen Vintu on septembrie 9, 2023
Parcul Copou din Vaslui găzduiește o nouă ediție a Târgului Meșterilor Populari. Zeci de meșteri din toată țara au venit cu produse de artizanat, olărit, sticlărie, sculptură în lemn, covoare, ştergare, jucării din lemn, produse din piele, tablouri, icoane pictate pe lemn şi alte obiecte tradiţionale.
„Jurnalist: – Vă invităm la Târgul Meșterilor Populari de la Vaslui pentru a afla povești făurite în inima satului tradițional românesc. Sunt aici adunați meșteri din toată țara cu diverse produse, de la buchetele de lavandă și până la străchinile și farfuriile din lut fabricate la Horezu. Iată, aici avem măști populare autentice și, de asemenea, nu putea lipsi costumul tradițional românesc cu ia cusută la mână. Suntem în casa răzeșilor, aici unde, după cum puteți observa, se lucrează de zor. Dacă gospodinele de la oraș spală cu mopul, să știți că la țară încă se folosește mătura. Iată cum se face ea din mălai. Și dacă suntem în casa răzeșilor, nu se poate să nu fie aici și un război, așa cum țeseau bunicii noștri odinioară. Iată că și astăzi se poate. Și, de asemenea, ața este făcută ghem la un învârtelniță. Priviți și învârtelnița este aici, iar bărbații, ei, desigur, sunt în jurul teascului. Pentru că este toamnă și în curând trebuie să iasă mustul. Și atunci când moldovenii se adună, mesele sunt pline. Să vedem ce au pregătit gospodinele.
Gazdă: – Bine ați venit în casa noastră. Aici avem sărmăluțe în foi de viță cu carne sau ciuperci. Aici aveți aici un coș cu poale-n brâu cu brânză dulce. Se poate face și cu brânză sărată.
Jurnalist: – Sigur, le putem stropi din belșug cu…
Gazdă: – O țuică și un vin.
Jurnalist: – Cu o țuică și cu un vin. Și dacă moldovenii s-au adunat, evident, e petrecere. Haideți împreună cu noi la joc!”, a transmis corespondentul Jurnal FM, jurnalistul Aurina Petrea, de la Casa Răzeșilor.

Corespondentul Jurnal FM, jurnalistul Aurina Petrea este la Casa Răzeșilor, transmițând despre Târgul Meșterilor Populari
Pe lângă expozițiile cu vânzare organizate de meșteri populari renumiți din județ și întreaga țară, în fiecare zi se vor organiza ateliere pentru deprinderea meșteșugurilor populare și vor avea loc spectacole folclorice.
Sunt prezenți aproape 60 de meșteri populari din întreaga țară.
Sursa: Corespondentul Jurnal FM, jurnalist Aurina Petrea este la Casa Răzeșilor, transmițând despre Târgul Meșterilor Populari
Alte articole: https://jurnalfm.ro/vaslui-accident-rutier-la-salcioara-s-au-tamponat-trei-autoturisme/
Jurnal FM 