I.P.J. Neamț, 33 de chiulangii trimiși la școală
#Postat de Geanina Buftea on octombrie 9, 2023
Polițiștii nemțeni din cadrul structurilor de siguranță școlară și prevenire a criminalității desfășoară ample programe de prevenire a faptelor cu violență, a victimizării minorilor și de siguranța rutieră. Săptămâna trecută, activitățile au avut aproximativ 350 de beneficiari, atât elevi cât și profesori, din unitățile de învățământ din localitățile Tupilați, Săvinești, Bicazu-Ardelean și Piatra-Neamț. Totodată, 33 de elevi au fost depistați absentând de la ore, urmând să se întocmească adrese către unitățile de învățământ în care aceștia sunt înmatriculați.
Totodată, polițiștii de siguranță școlară, prevenire și ordine publică au acționat în zona a 13 unități de învățământ, de pe raza municipiului Piatra-Neamț, pentru prevenirea absenteismului școlar precum și pentru verificarea respectării prevederilor legale cu privire la consumul de alcool și tutun de către unitățile de comerț din zona adiacentă unităților de învățământ.
Obiectivele principale ale acțiunilor polițiștilor sunt:
• Identificarea localurilor și a unităților de alimentație publică din apropierea unităților de învățământ, care sunt frecventate de elevi și verificarea respectării de către aceștia a prevederilor Legii 61 din 1991 și ale Legii 349 din 2002.
• Identificarea locurilor cu risc criminogen din zona adiacentă unităților de învățământ și a celor pretabile consumului de substanțe interzise.
• Reducerea absenteismului, a faptelor contravenţionale şi a infracţiunilor comise în rândul minorilor, prin asigurarea unei prezențe active, la vedere, a polițiștilor și crearea unei percepții de siguranță în rândul comunității, în zona adiacentă unităților de învățământ;
• Instruirea lucrătorilor comerciali cu privire la respectarea prevederilor legale, în special cu privire la comercializarea băuturilor alcoolice și produselor din tutun către minori.
• Instruirea administratorilor sălilor de jocuri de noroc cu privire la prevederile OUG 77 din 2009.
• Identificarea elevilor ce absentează de la cursuri și formularea de informări către unitățile de învățământ în care aceștia sunt încadrați ca elevi.
Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 24 de sancțiuni operatorilor economici.

Jurnal FM 