29 de sancțiuni contravenționale, 3 permise de conducere suspendate și 7 certificate de înmatriculare retrase. Timp de 2 zile,polițiștii Serviciului Rutier Neamț au desfășurat acțiuni de tip „blitz” pe sectoarele de drum DN 12C, în localitatea Tașca, DN 15 și DN 15B, în localitatea Poiana Largului, pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere. Vedeta” acțiunii rămâne un bărbat, de 33 de ani, din Piatra-Neamț, care a fost oprit de polițiști în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Național 15C, în localitatea Oșlobeni. ”Întrucât manifesta un comportament nefiresc, acesta a fost testat cu aparatul drugtest, rezultatul indicând o valoare pozitivă la metamfetamină. Totodată, în urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat că bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat. Astfel, acesta a fost condus la spital, unde i s-au prelevat mostre biologice, în vederea stabilirii prezenței în sânge a substanțelor stupefiante. În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau altor substanțe având permisul de conducere suspendat”, a precizat Ramona Ciofu, purtător de cuvânt I.P.J Neamț.

Drogați și băuți la volan
Sursa foto: I.P.J. Neamț
Nu au lipsit nici șoferii cu alcool la bord! Polițiștii din cadrul Poliției orașului Roznov au depistat în trafic un tânăr, de 21 de ani, din județul Bacău, în timp ce conducea un autoturism pe strada Luminii, din Roznov. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat. Totodată, în urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.Astfel, ”acesta a fost condus la spital, unde i s-au prelevat mostre biologice, în vederea stabilirii prezenței în sânge a substanțelor stupefiante.În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau altor substanțe fără permis de conducere”, au mai precizat polițiștii.
Polițiștii au depistat în localitatea Poiana Largului, o autoutilitară, condusă de un tânăr de 21 de ani, din Pipirig, care transporta aproximativ 10,4 m.c. material lemnos, conform documentelor de transport. Deoarece existau suspiciuni cu privire la cantitatea reală de material lemnos transportat, autoutilitara a fost însoțită la Ocolul Silvic Poiana Teiului, în urma inventarierii rezultând o cantitate de aproximativ 15,07 m.c. material lemnos transportat. Conducătorul auto, a fost sancționat contravențional pentru nerespectarea prevederilor legislației silvice, fiind dispusă confiscare faptică a materialului lemnos transportat fără documente legale. Astfel de acțiuni de creștere a siguranței rutiere continuă și în perioada următoare.
Alte articole aici: https://jurnalfm.ro/?s=Droga%C8%9Bi+%C8%99i+b%C4%83u%C8%9Bi+la+volan
Opiniile cititorului
Te-ar putea interesa și
Continue reading
Jurnal FM 