Comune vasluiene uitate și de medici
Uitați și de medic. Peste 10.000 de vasluieni din șapte comune sunt nevoiți să se trateze „după ureche”din cauză că nu au doctor.
Directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică Vaslui, Mihaela Vlada, a atras atenţia cu privire la lipsa medicilor de familie din judeţ, precizând că aproximativ 14.000 de locuitori din şapte comune nu beneficiază de medicină primară.
„Am avut discuţii cu primarii din cele şapte comune în care nu este asigurată medicina primară. Am făcut demersuri către universităţi de medicină, aducându-le la cunoştinţă disponibilitatea noastră de a primi medici de medicină de familie. Nu am primit deocamdată niciun răspuns din partea acestora. Nu avem solicitări din partea niciunui medic de familie să vină să lucreze în judeţ. Ne-am gândit la soluţia înfiinţării unor puncte de lucru cu program redus ale cabinetelor deja existente, situate în vecinătatea comunelor care nu au medici”, a declarat Mihaela Vlada.
Comune vasluiene uitate și de medici
Cristina Rădulescu
Jurnal FM 
