Current track

Title

Artist


Colegiul Național de Informatică Piatra-Neamț: Mai mulți elevi strâng fonduri pentru a cumpăra aparatură medicală pentru maternitatea din Spitalul Județean Neamț

#Postat de on decembrie 10, 2021

La Colegiul Național de Informatică, Piatra-Neamț se desfășoară pe parcursul a doi ani, începând cu 1 decembrie 2020, proiectul Erasmus+  „Let Be Innovative And Social!” în  colaborare cu cinci școli partenere: Colegiul Național de Informatică, România, OGEC Lycee de la Sauque, Franța, Praktikum, Finlanda, I.E.S. Francisco García Pavón, Spain, Şule Muzaffer Büyük Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Turkey, cât și o organizație non-profit Centro Studi Didattico Ambientale Sibarys, Italy. În septembrie 2021, în urma aplicării unui chestionar elevilor colegiului, s-au constituit 10 echipe care au identificat o parte dintre problemele cu care se confruntă comunitatea din Piatra-Neamț.

Dintre cele 10  planuri sociale prezentate, Little Warriors ( Micii luptători) a obținut cel mai mare punctaj. Cei 30 elevi care participă la acest proiect își propun achiziționarea a două incubatoare Oxygen Control B-8 Comen precum și altă aparatură medicală pentru maternitatea din Spitalul Județean Neamț.

„La începutul lunii noiembrie echipa noastră a imaginat o serie de activități care au scopul de a strânge fonduri pentru a ne realiza visul, acela de a oferi comunității ceva înapoi. Activitățile puse în practică de noi constau în două campionate de jocuri video (LOL si CSGO), deoarece acestea sunt foarte căutate de tineri fiindcă oferă un sentiment de competititvitate și oportunitatea de a te distra împreună cu prietenii învigând alte echipe, având ocazia de a câștiga marele premiu. Un movie night realizat pe durata a trei nopți (20,21,22 decembrie) în care noi difuzăm trei tipuri de filme toate cu tematică de Crăciun pentru a pregăti oamenii de venirea sărbătorilor. De asemenea, un Târg de Crăciun, unde copii au oportunitatea de a se exprima creativ confecționând diferite obiecte, decorațiuni de Crăciun, pentru care oamenii vor oferi o anumită donație care ne va ajuta enorm la misiunea noastră. Nu în ultimul rând dorim sa facem o strângere de fonduri de la elevii liceului, pe 20 decembrie, fonduri care vor contribui la achiziționarea celor ce urmează. Noi dorim să achiziționăm în prima fază a proiectului aparatura necesară pentru Secția de Neonatologie, aceasta fiind: bilirobirometru (ajută la o diagnoză mai rapidă), laryngoscop (ajută la examinarea laringelui pentru ca doctorii sa vadă dacă copilul are insufieciență respiratorie), aparat de vizualizare vene AHT (vizualizarea pozițiilor venelor pentru copii care nu le au formate destul de bine pentru a se face injecții) și paturi pentru nou născuți”, ne-au transmis elevii implicați în acest proiect.

 


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *