Cisternă cu nitrat de amoniu răsturnată pe E85, la Săbăoani (actualizare)
#Postat de JurnalFM on ianuarie 9, 2024
Actualizare: Traficul rutier pe un sens a fost reluat. ”Am stabilit împreună cu reprezentanții I.S.U. Neamț că substanță transportată este o soluție pentru plante și nu prezintă risc. Urmează ca tirul sa fie ridicat cu o macara de mare tonaj”, au transmis reprezentanții I.P.J. Neamț.
Actualizare: După verificarea documentelor s-a constatat că este nitrat de amoniu. Se acționează pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor. ”Polițiști au fost sesizați cu privire la faptul că, o cisternă ce transporta nitrat de amoniu s-a răsturnat, pe sectorul de drum DN 2 -E 85, în afara localității Săbăoani. La acest moment se acționează conform procedurii, cu păstrarea distanței de siguranță, traficul între km 334 și 337 fiind închis. Recomandăm conducătorilor de autoturisme folosirea rutei alternative, prin localitatea Săbăoani”, a precizat Ramona Ciofu, purtător de cuvânt IPJ Neamț.
Pompierii au intervenit la locul producerii unui eveniment rutier pe E 85 în localitatea Traian, din comuna Săbăoani. O autocisternă s-a răsturnat în afara părții carosabile. Conducătorul auto s-a autoevacuat până la sosirea forțelor de intervenție.

”La locul solicitării s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere cu modul pentru descarcerare din cadrul Detașamentului Roman și un echipaj cu ambulanță de la SAJ Roman. Autocisterna transporta substanțe nepericuloase. Aceasta a fost evaluată vizual și nu prezintă scurgeri. Conducătorul auto, un bărbat de 42 de an, a fost asistat medical de echipajul SAJ”, a precizat Irina Popa, purtător de cuvânt I.S.U. Neamț. Pompierii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor prin deconectarea bornelor.
La data de 9 ianuarie a.c., în jurul orei 12:00, polițiști au fost sesizați cu privire la faptul că, o cisternă ce transporta nitrat de amoniu s-a răsturnat, pe sectorul de drum DN 2 -E 85, în afara localității Săbăoani.
La acest moment se acționează conform procedurii, cu păstrarea distanței de siguranță, traficul între km 334 și 337 fiind închis.
Recomandăm conducătorilor de autoturisme folosirea rutei alternative, prin localitatea Săbăoani.
Jurnal FM 