Centrul pentru bătrâni din Pângărați are suspendată activitatea, autoritățile se bâlbâie!
#Postat de JurnalFM on iulie 12, 2023
În cea de- a doua zi, acțiunea de control a echipelor mixte în 11 centrele pentru vârstnici, persoane cu dizabilități și copii din județul Neamț, 8 private și 3 publice s-a încheiat cu 15 amenzi în valoare totală de 312.800 lei și 13 avertismente. I.S.U. Neamț a constat 24 de dificiențe, fiind date 5 amenzi și 19 avertismente, I.P.J. Neamț 7 avertismente și o amendă, D.S.P. Neamț – 7 amenzi în valoare de 84.000 și una de 40.000 lei la Pângărați, A.J.P.I.S. Neamț o sancțiune de 10.000 lei, O.P.C. Neamț 19 sancțiuni – 10 în valoare totală de 40.800 lei și 9 avertismente, iar D.S.V.S.A. Neamț doar 3 avertismente.
În urma verificărilor, Direcția de Sănătate Publică Neamț a dispus suspendarea activității unui centru pentru persoane vârstnice din Pângărați, ce aparține Societății Asociația Psihogeriatrie Piatra Neamț, cu 21 de beneficiari, așa cum au precizat autoritățile. Au fost convocate toate instituțiile cu atribuții, ”deoarece conform legii, furnizorii de servicii trebuie să pună în aplicare planul de urgență, pe care și l-au asumat încă din luna ianuarie, specific unor astfel de situații. Până mâine, ei vor contacta toți aparținătorii, vor discuta cu aceștia și cu beneficiarii pentru a afla dacă vor fi reintegrați în familie sau vor merge la Centrul Pietricica din Piatra Neamț. Se va acorda și suport psihologic pentru relocare”, a precizat prefectul Adrian Niță.
La Pângărați, ”în primul rând lipsea autorizația sanitară de funcționare, condiții igienico-sanitare precare, materiale de igienă în cantitați insuficiente, unele grupuri sanitare și spații de cazare neigienizate, lipsă cursuri noțiuni fundamentale de igienă. Însă motivul principal a fost lipsa autorizației sanitare de funcționare”, a precizat prefectul județului Neamț, Adrian Niță. Beneficiarii plăteau 2.500 lei pe lună. Poliția a verificat documentele de evidență pentru a compara cu cele declarate în mod oficial. ”În cazul în care sunt diferențe, vom stabili încadrarea juridică a unei eventuale fapte de natură penală”, a spus comisarul șef Mihai Osoianu. Căminul de la Pângarați funcționa în baza unei licențe de funcționare provizorie emisă, în martie 2023, de către Ministerul Muncii și Solidarității Sociale, în baza unui dosar depus direct la București, iar reprezentanții Agenției Județeane pentru Plăți și Inspecție Socială Neamț nu au efectuat controale acolo. În martie, reprezentanții D.S.P. Neamț au pus în vedere patronilor să intre în legalitate, imediat, însă după aproape 4 luni nu s-a întâmplat nimic. În această situație, mai sunt 4 centre, aflate între legalitate și ilegalitate, deoarece legea permite. Cert este faptul că, instituțiile cu atribuții nu conlucrează, nu comunică și nu se stă la aceeași masă pentru a luat decizii, în vederea rezolvării unor astfel de probleme. Fiecare este cu pătrățica lui, nu contează că se poate rezolva cu o simplă ”tragere de mânecă”. ”NU trebuiau să înceapă activitatea fără ca să aibă toate autorizațiile. S-a dat termen imediat de remediere. La momentul acela existau 25 de beneficiari în centru, se punea problema relocării, nu pot să vă ofer detalii legate de motivul pentru care colegii nu au suspendat activitatea, la momentul acela”, a spus Elena Sterpu, purtător de cuvânt D.S.P. Neamț. ”La momentul acordării sau neacordării licenței definitive se constata lipsa acestei autorizații de funcționare emisă din partea D.S.P. și făceam adresă scrisă către instituție și înștiințam, aceasta ne este compentența, de a înștiința, că nu am găsit la data controlului autorizația sanitară de funcționare, urmând ca instituția abilitată să efectueze controalele necesare”, a precizat Mihaela Alungulesei, directorul A.J.P.I.P. Neamț. Și, uite așa se pasează pisica moartă între instituții. Centrul funcționa din martie, la data aceea erau 25 de beneficiari, ieri erau 21, iar Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Neamț avea în program control abia în august. Ițele sunt încurcate, urmează ca în următoarele zile să fie făcute publice informații și despre celelalte 4 centre aflate în aceeași situație, licență provizorie de la minister, fără controale, chiar dacă funcționează din martie, aprilie și mai, dar fără autorizații de funcționare.
Jurnal FM 