Current track

Title

Artist


Armă letală deținută ilegal, indisponibilizată de polițiștii nemțeni

#Postat de on octombrie 7, 2020

O armă letală artizanală, deținută în mod ilegal, a fost descoperită de polițiștii nemțeni.

La data de 5 octombrie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că un bărbat de 41 de ani, din Rădeni ar deține la domiciliu, fără drept, o armă letală de vânătoare.

,,În baza investigațiilor desfășurate în colaborare cu polițiștii din cadrul Postului de Poliţie Păstrăveni, în curtea unui tânăr de 26 de ani, a fost descoperită o armă letală artizanală, supusă autorizării, deținută în mod ilegal.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că soția bărbatului i-ar fi înmânat tânărului arma în cauză, pentru a o ascunde.

Arma a fost indisponibilizată și ridicată de polițiști, în vederea expertizării din punct de vedere criminalistic”, au comunicat reprezentanții IPJ Neamț.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul sub aspectul săvârşirii infracţiunii de nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor.


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *