Știrile pozitive ale zilei, 4 septembrie 2025
#Postat de Carmen Vintu on septembrie 4, 2025
1. Activitate pentru copii la Centrul Social Comunitar de Agrement și Sport
Centrul Social Comunitar de Agrement și Sport de pe strada Sticlei va fi gazdă, astăzi, pentru activitatea „Hai să ne cunoaștem!”. Aceasta este organizată de către Direcția pentru Cultură a Primăriei Mediaș, în parteneriat cu Cercetașii României – Turre Pitz Mediaș și Centrul de zi pentru copii din cadrul Direcției pentru Asistență Socială, a declarat Oana Antipa, purtătorul de cuvânt al municipalității.
AUDIO

Sursa: https://jurnalfm.ro/pe-4-septembrie-2025-la-centrul-social-comunitar-de-agrement-si-sport-din-medias
2. Medalie de bronz cu echipa pentru Maria Herman la Campionatul Mondial de Alergare Montană din Italia
Atleta Maria Herman a reprezentat Mediașul și România la Campionatele Mondiale de Alergare Montană Masters.

Sursa foto: https://pixabay.com/photos/woman-running-runner-training-fit-4056081
Sursa: https://novatv.ro/2025/08/medalie-de-bronz-cu-echipa-pentru-maria-herman
3. Autobuze noi la Sibiu
Primăria Sibiu a contractat în decembrie 2024 achiziția a 36 de autobuze pentru asigurarea transportului între Municipiu și localitățile din Zona Metropolitană, membre în ADI Transport Metropolitan.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo?fbid=1088517453397342&set=pcb.1088517523397335
4. Continuă lucrările în Comuna Bran
Lucrările în Comuna Bran vor continua în următoarele luni, iar până la mijlocul anului viitor edilul speră ca toate cele 20 de străzi cuprinse în proiectul de asfaltare în satul Sohodol, să fie finalizate, a transmis Cosmin Feroiu, primar Bran.
AUDIO

Sursa foto: https://pixabay.com/photos/bran-romania-outlook-valley-4416836
5. Atenție șoferi! Sunt restricții de circulație pe DN7 și pe DN1, în județul Sibiu pentru aplicarea unor marcaje rutiere!
DRDP Brașov face apel la șoferi să circule cu răbdare și prudență în zonele în care sunt instituite restricții, a transmis Robert Elekes, DRDP Brașov.
AUDIO

Sursa foto: https://www.facebook.com/reel/1959948711457453?locale=ro_RO
6. Polițiștii au fost prezenți în Centrul Vechi al Municipiului Brașov
Vacanța elevilor se apropie de final, iar politistii au fost prezenți, în Centrul Vechi al Municipiului Brașov, unde au desfășurat o activitate educativă, atât pentru elevi, cât și pentru adulți, menită să crească gradul de conștientizare asupra riscurilor în ceea ce privește siguranța rutieră, a transmis Daniel Zontea, IPJ Brașov.
AUDIO

Sursa foto: https://www.facebook.com/61555273356194/photos/122218924862175778/?_rdr
7. Aeroportul Internațional Brașov-Ghimbav așteaptă vineri decizia privind obținerea fondurilor europene pentru un proiect de sustenabilitate, care să asigure independența energetică a aeroportului
În acest context, a fost prezentat un studiu de fezabilitate pentru instalarea unui parc fotovoltaic de 3 MW, cu o capacitate de stocare a energiei de 6 MW.

Sursa foto: https://pixabay.com/ro/photos/fotovoltaice-sistem-fotovoltaic-2138992
8. Salvamont Brașov a investit recent în echipamente moderne pentru a spori siguranța și eficiența intervențiilor în zonele montane
În centrul acestor dotări se află un vehicul echipat cu o targă specială pentru transportul victimelor, troliu, sisteme acustice și luminoase pentru semnalizare, defibrilator, vacuum și o trusă completă de prim ajutor – echipamente esențiale pentru acordarea asistenței medicale de urgență și evacuarea sigură a persoanelor aflate în pericol.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1221660176655194&set=pcb.1221661013321777&locale=ro_RO
9. Noua clădire a Institutului Inimii de la Târgu Mureș se construiește într-un ritm accelerat și în această toamnă structura exterioară va fi închisă
Stadiul lucrărilor se apropie de 40% și deja s-au alocat primele fonduri pentru plata constructorilor.

Sursa foto: https://pixabay.com/photos/heart-heart-care-heart-health-4248636
10. Orașul Sovata, stațiune balneară de renume mondial și una dintre cele mai spectaculoase destinații turistice din România, devine în această toamnă scena marii finale a sezonului Spartan Race din Europa Centrală
Evenimentul va reuni mii de sportivi și pasionați de mișcare într-un cadru natural unic, oferind trasee de alergare cu obstacole, curse montane și probe de anduranță.

Sursa foto: https://www.facebook.com/reel/1088778332870711
Jurnal FM 