Știrile pozitive ale zilei, 12 noiembrie 2025
#Postat de Carmen Vintu on noiembrie 12, 2025
1. Pe parcursul săptămânii care s-a încheiat, efectivele de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Nicolae Titulescu” Brașov au acționat zilnic în misiuni de ordine publică, de pază și protecție instituțională
O atenție deosebită a fost acordată acțiunilor privind respectarea legislației în domeniul silvic, a transmis Luiza Dănilă, din pattea IJJ Brașov.

2. Jandarmii din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Brașov desfășoară o serie de activități cu caracter preventiv–educativ în unitățile de învățământ din Săcele și Tărlungeni
Scopul acestor întâlniri este de a promova un climat de siguranță în școli și de a consolida parteneriatul dintre jandarmi, elevi, cadre didactice și comunitate, a transmies Ema Tereș pentru Gruparea de Jandarmi Mobilă Burebista Brașov.

3. Bradul de Crăciun a ajuns în Piața Sfatului
Brașovul are, din nou, cel mai înalt brad de Crăciun natural din România, cu o înălțime pe picior de 31 de metri; Bradul a fost donat de Biserica ortodoxă – Mitropolia Ardealului și este adus din zona de pășune din Poiana Brașov.

Sursa:
https://www.facebook.com/reel/1564425964511130
4. Sâmbătă, 15 noiembrie: Crosul istoric, 38 ani de la Revolta din Brașov
Sâmbătă, 15 noiembrie, va avea loc cea de-a 36-a ediție a Crosului 15 Noiembrie la Brașov, un eveniment emblematic pentru comemorarea Revoltei anticomuniste din 1987.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo?fbid=1258758379631782&set=pcb.1258770949630525
5. Fonduri PNRR pentru echipamente moderne în școlile din Brașov
Administrația județeană a Brașovului a demarat un amplu proiect de modernizare a infrastructurii educaționale, beneficiind de fonduri nerambursabile din Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1105502185038127&set=pcb.1105503295038016
6. Colegiul Național Alexandru Papiu Ilarian din Târgu Mureș a pornit o campanie împotriva vapingului
La Colegiul Național „Alexandru Papiu Ilarian” din Târgu Mureș, Asociația de părinți a lansat campania anti-vapare „Respiră pentru viitor”, un proiect dedicat informării tinerilor asupra pericolelor țigărilor electronice; inițiativa urmărește să creeze un dialog deschis între elevi, părinți, profesori și comunitate, implicând medici, psihologi și sportivi care transmit mesaje autentice de prevenție.

Sursa: https://www.facebook.com/reel/2380550485735079?locale=ro_RO
7. Aparatură și echipamente medicale noi, în valoare de un milion de euro, pentru Spitalul Sovata-Niraj
Conducerea Spitalului Sovata-Niraj a lansat o licitație în valoare de peste 5,1 milioane de lei, fără TVA pentru achiziția de dotări destinate modernizării ambulatoriului spitalului, printr-un proiect finanțat din Planul Național de Redresare și Reziliență.

Sursa: https://www.facebook.com/zidezi/?locale=ro_RO
8. Biblioteca Județeană Mureș îi invită pe iubitorii de literatură și spiritualitate la o întâlnire specială dedicată scriitorilor români clerici ai secolului XX
Evenimentul are loc joi, 13 noiembrie, de la ora 17:00, în Sala Documentară a bibliotecii, și marchează lansarea tezei „Scriitori români clerici ai secolului XX”, semnată de Gabriela Buta; lucrarea explorează opera și influența a trei figuri importante ale culturii române, precum Ion Agârbiceanu, Gala Galaction și Valeriu Anania, punând accent pe personalitatea complexă a Mitropolitului Bartolomeu Valeriu Anania.

9. Specie rară de vultur expusă la Muzeul Județean Mureș
Un exemplar de vultur sur datat 1906 este expus la Secția de Științele Naturii Târgu Mureș, în cadrul expoziției ”Păsările, atlfel!”.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1382165440575639&set=a.502970275161831&locale=ro_RO
10. Inspectoratul Școlar Județean Mureș a lansat un proiect destinat implementării mecanismelor de participare a copiilor la luarea deciziilor care îi privesc direct
Școlile din județ au termen până pe 16 ianuarie 2026 să transmită nominalizările de elevi care vor fi implicați în acest proces.

Sursa foto: https://pixabay.com/videos/students-class-classroom-education-215475
Sursa: https://www.edums.ro/2025-2026/10001%2010%2011%202025.pdf
11. TPL Suceava oferă acces online la poziția autobuzelor aflate în cursă
Societatea de transport public TPL Suceava pune la dispoziția călătorilor o adresă online prin care aceștia pot urmări, în timp real, pe calculator, tabletă sau telefon mobil, locația autobuzelor aflate în circulație pe traseele locale și metropolitane.

Sursa: https://ro-suceava.thoreb.com/thoreb-map
12. Echipamente finanțate prin PNRR, livrate unităților de învățământ din Siret
Peste 530 de echipamente moderne, achiziționate cu fonduri europene prin PNRR, au început să fie distribuite școlilor și grădinițelor din Siret, în urma proiectelor realizate de administrația locală în parteneriat cu instituțiile de învățământ din oraș.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo?fbid=3598190746983735&set=pcb.3598189566983853&locale=ro_RO
13. Cea mai recentă producție a Teatrului Municipal „Matei Vișniec” Suceava, Cabaretul cuvintelor, nu a impresionat doar publicul local
Cu doar trei reprezentații jucate, spectacolul este deja dorit în festivaluri de profil.

Sursa foto: https://www.mystage.ro/spectacole/cabaretul-cuvintelor-4963/date/41018
14. Fără zgomot, fără poluare şi fără stres pentru animale
Cu aceste argumente, dar şi cu bugete reduse, tot mai mulţi primari renunţă la tradiţionalele focurile de artificii organizate de Revelion în centrul localităţilor.
Jurnal FM 