Current track

Title

Artist


Regizorul Dan Piţa împlineşte 84 de ani

#Postat de on octombrie 11, 2021

Luni, 11 octombrie, regizorul şi scenaristul Dan Piţa împlineşte 84 de ani.
Activitatea sa cinematografică remarcabilă s-a materializat printr-o serie de filme de referinţă, apreciate de public, fiind de menţionat “Nunta de piatră”, “Tănase Scatiu”, “Profetul, aurul şi ardelenii”, “Pruncul, petrolul şi ardelenii” ori “Faleze de nisip”. Filmele sale au fost remarcate şi la festivalurile internaţionale de gen, în anul 1986, „Pas în doi” primind „Ursul de Argint” la Festivalul Internațional de la Berlin, iar în 1992, „Hotel de lux” obţinând „Leul de Argint” la prestigiosul Festival de Film de la Veneția.

Sursa foto: https://youtu.be/s7W-Rl1uAQs

Dan Piţa s-a născut la 11 octombrie 1938, la Dorohoi, judeţul Botoşani, tatăl său fiind fost militar de carieră, rănit pe frontul sovietic, decorat cu „Steaua României” și „Coroana României cu spadă”, și mare amator de filme.

De mic copil, a avut ca pasiuni medicina şi aviaţia, alături de „moştenirea de familie”, dragostea pentru film.

A urmat Şcoala Sanitară „Sorbona” din Bucureşti, apoi a fost admis la Regia de Film a Institutului de Artă Teatrală şi Cinematografică „Ion Luca Caragiale” (IATC) din Bucureşti, absolvită în promoţia 1969.

În anul 1970 a debutat în film, cu documentarul „Apa ca un Bivol Negru”, realizat împreună cu alţi regizori colegi de generaţie, având ca subiect inundaţiile din acel an.

Să amintim şi faptul că Dan Piţa a fost căsătorit cu actrița Carmen Galin şi a avut o relație de lungă durată cu actrița Irina Movilă.

Pentru realizarile sale remarcabile, în anul 2009, Dan Piţa a fost recompensat cu un Premiu pentru întreaga carieră, în cadrul Festivalului Internaţional de Film Transilvania, de la Cluj.

În anul 2010, regizorul Dan Pița a primit distincția de Doctor Honoris Causa din partea Senatului UNATC, in cadrul unei ceremonii prin care instituția de teatru a celebrat 60 de ani de la înființare. Laudatio pentru Dan Pița a fost rostit de criticul de film Manuela Cernat, care l-a descris pe regizor ca fiind „un uriaș artist al cinematografiei românești”.

În fine, să amintim că Dan Piţa a fost premiat cu „Zimbrul de aur” pentru regia filmului „Kira Kiralina”  de Uniunea Autorilor şi Realizatorilor de Film din România, în cadrul evenimentului „Gala premiilor UARF pentru anul 2014”, iar la 18 decembrie 2015, regizorul a primit Premiul „Aristizza Romanescu” în domeniul artelor spectacolului, pentru întreaga sa creaţie, din partea Academiei Române.

Filmografie

Regizor

Scenarist

Distincții

  • Ordinul național „Pentru Merit” în grad de Comandor (1 decembrie 2000) „pentru realizări artistice remarcabile și pentru promovarea culturii, de Ziua Națională a României”[

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *