Intervențiile pompierilor în contextul codului portocaliu de precipitații abundente în județul Vaslui (foto)
#Postat de Carmen Vintu on mai 28, 2025
În ultimele 24 de ore, în contextul avertizării meteorologice cod portocaliu de averse torențiale, echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Podul Înalt” al județului Vaslui au desfășurat multiple misiuni pentru limitarea efectelor negative provocate de acumulările masive de apă.

Pompierii au intervenit în 13 situații pentru evacuarea apei, dintre care:
- 11 curți au fost inundate pe străzile Fagului și Burebista din municipiul Vaslui, precum și în localitățile Pușcași și Chițoc;
- 2 străzi afectate: Fagului și Burebista, municipiul Vaslui.

La Huși, echipajele de intervenție au acționat pentru îndepărtarea unor elemente desprinse de pe acoperișul unei clădiri, care prezentau pericol de prăbușire din cauza vântului puternic asociat ploilor.
Au fost desfășurate activități de recunoaștere în teren, monitorizare, informare preventivă a populației și supravegherea zonelor cu potențial risc în următoarele localități:
- Orașele Negrești și Murgeni
- Comunele Ștefan cel Mare, Drânceni și Zorleni.

Scopul acestor acțiuni: prevenirea inundațiilor și informarea populației privind măsurile de siguranță.
Situația cursurilor de apă (date SGA Vaslui)
- Râul Bârlad (Băcești): creștere de 68 cm în 3 ore; sub cota de atenție, dar în continuă creștere.
- Râul Dorobăț (Băcești): creștere de 80 cm; sub cota de atenție, dar cu tendință ascendentă.
- Râul Bârlad (Negrești): cu 85 cm peste cota de atenție; în creștere.
- Râul Vasluieț (Codăești): cu 89 cm peste cota de atenție; nivel în creștere.
- Râul Dobrovăț (din Iași): cu 38 cm peste cota de atenție; nivel în creștere.
- Râul Râs (acumulare Crăiești): nivel în creștere cu 2 cm.
- Râul Bârlad (Buhăești): creștere de 5 cm.
Recomandări pentru populație:
- Evitați zonele cunoscute ca fiind inundabile.
- Nu traversați ape curgătoare sau zone cu curenți puternici.
- Respectați indicațiile autorităților și urmăriți alertele oficiale.
ISU Vaslui a transmis: „𝗜𝗻𝘁𝗲𝗿𝘃𝗲𝗻𝘁̦𝗶𝗶𝗹𝗲 𝗽𝗼𝗺𝗽𝗶𝗲𝗿𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗶̂𝗻 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗲𝘅𝘁𝘂𝗹 𝗰𝗼𝗱𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝗰𝗮𝗹𝗶𝘂 𝗱𝗲 𝗽𝗿𝗲𝗰𝗶𝗽𝗶𝘁𝗮𝘁̦𝗶𝗶 𝗮𝗯𝘂𝗻𝗱𝗲𝗻𝘁𝗲 𝗶̂𝗻 𝗷𝘂𝗱𝗲𝘁̦𝘂𝗹 𝗩𝗮𝘀𝗹𝘂𝗶
În ultimele 24 de ore, în contextul avertizării meteorologice cod portocaliu de averse cu caracter torențial, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Podul Înalt” al județului Vaslui au desfășurat mai multe misiuni de intervenție și monitorizare pentru limitarea efectelor produse de cantitățile mari de apă acumulate.
Intervenții pentru evacuarea apei
Au fost efectuate 13 intervenții pentru evacuarea apei, dintre care:
• 11 curți inundate pe strada Fagului și strada Burebista din municipiul Vaslui, precum și curți din localitățile Pușcași și Chițoc;
• 2 străzi afectate, respectiv: Strada Fagului și strada Burebista din municipiul Vaslui;







Degajare elemente de construcții
Pompierii au intervenit în municipiul Huși pentru degajarea unor elemente de pe acoperișul unei clădiri, care prezentau risc de prăbușire din cauza intensificărilor de vânt asociate ploilor.
De asemenea, pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Podul Înalt” al județului Vaslui au efectuat activități de recunoaștere în teren, monitorizare și informare preventivă a cetățenilor și asigurare/supraveghere a zonelor cu potential de risc în orașul Negrești, oraș Murgeni, localitatea Ștefan cel Mare, Drânceni și Zorleni.
Aceste activități au avut ca scop prevenirea riscurilor de inundații și informarea populației cu privire la măsurile de protecție ce trebuie adoptate în astfel de situații.
Situația cursurilor de apă
Conform datelor de la Sistemul de Gospodărire a Apelor Vaslui, ca urmare a precipitațiilor, situația cursurilor de apă este următoarea:
• Râul Bârlad la Băcesti a început sa crească, respectiv cu 68 cm în 3 ore. Acum este sub cota de atenție, dar are tendința de creștere.
• Râul Dorobăț, la Băcesti a crescut cu 80 cm în 3 ore, cu tendința de creștere. Este sub cota de atenție.
• Râul Bârlad la Negresti a început să crească iar, fiind cu 85 cm peste cota de atenție, cu tendința de creștere.
• Râul Vasluieț la Codăești, nivelul este în creștere, fiind cu 89 cm peste cota de atenție.
• Râul Dobrovăț care vine din județul Iași este iar în creștere, fiind cu 38 cm peste cota de atenție;
• Râul Râs, acumulare Crăiești are nivelul în creștere cu 2 cm;
• Râul Bârlad la Buhăești are nivelul în creștere cu 5 cm.
Recomandări pentru cetățeni:
Evitați zonele inundabile sau cu scurgeri de apă.
Nu traversați prin curenți sau ape învolburate.
Urmați indicațiile autorităților și monitorizați alertele oficiale.
Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Podul Înalt” Vaslui rămâne mobilizat pentru a răspunde rapid și eficient solicitărilor venite din partea comunităților afectate de fenomenele hidrometeorologice.
Nu uitați! Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro/ și aplicația mobilă DSU care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play”.
Jurnal FM 