Current track

Title

Artist


Doi cetățeni din Republica Moldova depistați cu ședere ilegală la Sibiu

#Postat de on decembrie 13, 2022

Poliţiştii din cadrul Biroului pentru Imigrări al Județului Sibiu au preluat de la polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu, trei cetățeni din Republica Moldova. Doi dintre aceștia au fost identificaţi cu şedere ilegală.
La data de 11 decembrie 2022, polițiștii de imigrări au preluat de la Biroul de Ordine
Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu, trei bărbați cu vârste
cuprinse între 24 și 26 de ani, din Republica Moldova.
În urma verificărilor efectuate a reieșit că persoanele în cauză au intrat legal în
România, în baza pașapoartelor biometrice.
Doi dintre aceștia nu au părăsit teritoriul țării noastre la expirarea dreptului de ședere,
fapt pentru care, pe numele acestora, au fost emise decizii de returnare cu termen de
plecare voluntară de 15 zile, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 194/2002
privind regimul străinilor în România, republicată, cu modificările și completările
ulterioare.
De asemenea, la ieșirea din țară, pe numele unui cetățean va fi instituită măsura
interzicerii intrării în România pentru o perioadă de 6 luni.
În cel de-al treilea caz, persoana în cauză a fost invitată la sediul Biroului pentru Imigrări al Județului Sibiu pentru verificări suplimentare.

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *