Simulare bacalaureat 2021: Peste 4.800 de elevi suceveni, prezenţi la prima probă
#Postat de Liliana Mihaila on martie 22, 2021
4.884 de liceeni din judeţul Suceava s-au prezentat astăzi la simularea probei scrise la Limba și literatura română a bacalaureatului, iar pentru nouă dintre aceștia s-a aprobat prelungirea timpului de lucru cu o oră.
„Conform procedurii cu privire la asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor, au fost aprobate nouă solicitări de desfășurare a examenului în condiții speciale. Este cazul unui elev de la Colegiul de Artă Ciprian Porumbescu, precum şi a unui număr de opt elevi de la Liceul Tehnologic Special Bivolărie, celor din urmă asigurându-li-se şi un interpret mimico-gestual” , a precizat inspectorul școlar general Grigore Bosanci.
Conform calendarului simulării bacalaureatului, celelalte probe se vor desfășura pe 23 martie – proba obligatorie a profilului, 24 martie – proba la alegere a profilului și specializării și 25 martie – proba la Limba și literatura maternă.
De menţionat că 5.908 elevi din clasele a XII-a și a XIII-a s-au înscris pentru susținerea simulării examenului de bacalaureat, care anul acesta are loc în 41 centre de examinare de la nivelul întregului judeţ.
Jurnal FM 