Streinu Cercel, după ce s-a vaccinat: Dacă oamenii nu înțeleg că din acest virus se moare, e problema lor
#Postat de Carmen Vintu on decembrie 27, 2020
Adrian Streinu Cercel, șeful Institutului ”Matei Balș” din București, a fost printre primele persoane care s-au vaccinat, duminică dimineață.

Acesta a declarat că vaccinul ”nu doare deloc” și că este ”super”, explicând și componența tratamentului anti-COVID: ”O grămăjoară de grăsime cu o părticică de ARN în mijloc”.
Streinu Cercel și-a lăudat echipa din ”Matei Balș” spunând că medicii și asistentele din unitatea spitalicească au făcut ”o treabă extraordinară”. Cercel a declarat că lumea a înțeles că virusul este ”o nenorocire” și nu se pune problema de a convinge pe cineva despre importanța vaccinării. ,,Dacă oamenii înțeleg că vaccinul îi salvează bine, dacă nu, nu. Dacă lumea nu înțelege că din acest virus se moare, e problema lor. Atât de simplu este”, a declarat Cercel duminică dimineață, după ce s-a vaccinat împotriva COVID-19.
Jurnal FM 