Știrile zilei, 17 noiembrie 2020
#Postat de Carmen Vintu on noiembrie 17, 2020
- La producția agricolă, în Uniunea Europeană, Romania pe locul 7.
Eurostat publica clasamentul țărilor din Uniunea Europeană la producția agricolă, conform datelor centralizate pentru anul 2019.
Pe primul loc în UE este Franța, urmată de Germania și Italia.

Spania este pe locul al patrulea, apoi Olanda și Polonia.
România a avut în 2019 o valoare a producţiei agricole de 19 miliarde euro, sau 5% din totalul Uniunii Europene, ceea ce o plasează pe locul 7.
– AGROINTEL.RO
Foto: agerpres.ro
2. 61 de tineri români care primesc teren agricol de la stat
– AGROINTEL.RO/ LINK ACTIV
Teren în arendă de la stat!
Tinerii au depus documentația necesară pentru 50 de hectare și au putut fi acordate prioritar, în arendă, dacă au depus și un proiect pentru subMăsura 6.1 – Sprijin pentru instalarea tinerilor fermieri.
Din 125 de cereri doar 61 au fost aprobate.
Citiți aici: Primele 6 județe unde tinerii fermieri primesc teren agricol de până la 50 ha!
3. Premierul Ludovic Orban ,,este mult mai uşor să nu te îmbolnăveşti decât să treci prin boală”.
Se fac eforturi neintrerupte pentru a creşte capacitatea de testare, diagnosticare şi de a-i trata pe cei infectaţi cu noul coronavirus.
„Dacă oamenii respectă regulile, putem să oprim creşterea numărului de cazuri”, a spus premierul.
(News.ro)
4. Grupul Banca Transilvania a înregistrat, in ianuarie – septembrie 2020 un profit de 1 miliard de lei, în scădere cu 50% față de anul trecut, pentru aceeași perioadă. A crescut în această perioadă volumul de credite, și cel al plasamentelor în titluri de stat.
BT are 64,07% capital românesc, peste 30.000 de acționari direcți persoane fizice și peste 7 milioane de acționari indirecți prin intermediul fondurilor de pensii.
5. Activele în fondurile de pensii private (Pilonul 2) ale celor aproape 7,6 milioane de contributori, au ajuns la sfârșitul lunii octombrie 2020, la peste 70 miliarde de lei.
Contribuţia salariaţilor la fondurile Pilon II este de 3,75% din salariul brut lunar, valoarea medie a conturilor a atins nivelul de 8.859 lei.
Fondurile facultative Pilon III au ajuns la o valoare a activelor de 2,73 miliarde de lei, cu 517.057 de participanţi.
Jurnal FM 