Current track

Title

Artist


32 de unități de învățământ din județul Vaslui vor folosi catalogul electronic

#Postat de on septembrie 4, 2024

Un număr de 32 de unități de învățământ din județul Vaslui vor folosi catalogul electronic. În anul școlar 2024-2025, 1.897 de școli din întreaga țară vor renunța la catalogul clasic, pe hârtie, în favoarea celui electronic.

Sursa foto: https://pixabay.com/photos/home-office-laptop-notebook-startup-599475/

Dintre acestea, 32 de unități de învățământ din județul Vaslui au ales să implementeze acest sistem de gestionare a notelor și absențelor elevilor. Cele mai multe unități școlare sunt din municipiul reședință de județ. Catalogul electronic ar urma să faciliteze monitorizarea performanțelor școlare și comunicarea dintre profesori și părinți și să contribuie la eficientizarea procesului educațional și la reducerea birocrației. De asemenea, conform regulamentului, costurile asociate cu achiziționarea și utilizarea acestor soluții digitale trebuie acoperite din bugetele proprii ale școlilor sau din alte surse, fiind interzisă solicitarea oricăror taxe din partea elevilor sau a părinților. La sfârșitul anului școlar, datele din catalogul electronic ar urma să fie copiate și în format pe hârtie, pentru arhivare.

Sursa: https://www.edupedu.ro/lista-scolilor-care-folosesc-catalogul-electronic-in-anul-scolar-2024-2025-crestere-cu-63-a-numarului-de-scoli-fata-de-anul-trecut/


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *