Știrile pozitive ale zilei, 12 octombrie 2023
#Postat de Carmen Vintu on octombrie 12, 2023
1. Pompierii băcăuani organizează Maratonul Resuscitării
Pentru a marca Ziua Europeană a Resuscitării, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Mr. CONSTANTIN ENE” al Județului Bacău organizează duminică, 15 octombrie a.c., în intervalul 10:00 – 20:00, Maratonul Resuscitării. Evenimentul va avea loc în trei centre comerciale din municipiul Bacău, respectiv Arena Mall, Supernova și Hello Shopping Park Bacău.

Sursa: https://jurnalfm.ro/pompierii-bacauani-organizeza-maratonul-resuscitarii/
2. Brașovenii, invitați să facă propuneri pentru cum va trebui să arate zona Centrului Civic
Primăria Brașov a anunțat astăzi intenția de elaborare a Planului Urbanistic Zonal ,,Centrul civic Brașov”, care are rolul de a actualiza reglementările urbanistice în vigoare pentru a rezolva disfuncționalitățile identificate în zonă și pentru a asigura o dezvoltare coerentă și funcțională a zonei.

3. Elevii care frecventează Liceul Tehnologic „Alexandru Ioan Cuza” Bârlad vor beneficia de condiții mai bune de studiu grație unei table interactive ce a fost achiziționată de curând (foto)
Este vorba despre o tablă interactivă ce a fost montată în Laboratorul Servicii și care costă 1.000 de euro, banii fiind câștigați în luna iulie, în urma unui concurs de proiecte organizat, lunar, în cadrul programului Start ONG.

Sursa: https://jurnalfm.ro/elevii-care-frecventeaza-liceul-tehnologic-alexandru-ioan-cuza-barlad/
4. Invitație la sport, adresată elevilor din Bârlad
În această toamnă, elevii înscriși în asociațiile școlare sportive din cadrul a cinci școli gimnaziale din Bârlad vor lua parte la proiectul „Campion în viață, campion pe teren!”.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo?fbid=832231462025299&set=pcb.832233502025095&locale=hu_HU
Sursa: https://jurnalfm.ro/invitatie-la-sport-adresata-elevilor-din-barlad/
5. Podul de ocolire de la Milișăuți este aproape realizat (foto-video)
Podul de ocolire de la Milișăuți este aproape realizat, transmite Prefectura Suceava. Constructorul a dat asigurări că în cel mai scurt timp va finaliza și amplasarea indicatoarelor rutiere și a semafoarelor, care sunt necesare asigurării unei circulații fluente și în condiții de siguranță.

Sursa: https://jurnalfm.ro/podul-de-ocolire-de-la-milisauti-este-aproape-realizat/
6. Muzeul Național al Bucovinei: 18 și 19 octombrie 2023, evenimente dedicate marcării ZILEI HOLOCAUSTULUI – „COPIII SUPRAVIEȚUITORILOR Holocaustului”, la Muzeul de Istorie Suceava
Muzeul Național al Bucovinei anunță: 18 și 19 octombrie 2023, evenimente dedicate marcării ZILEI HOLOCAUSTULUI – „COPIII SUPRAVIEȚUITORILOR Holocaustului”, la Muzeul de Istorie Suceava.

7. Întâlniri între antreprenori şi tineri, la Start Your StartUP, eveniment organizat de Politehnica Bucureşti
Universitatea Naţională de Ştiinţă şi Tehnologie Politehnica Bucureşti va organiza în zilele de 26 şi 27 octombrie prima ediţie a evenimentului Start Your StartUP, care îşi propune să inspire şi să încurajeze următoarea generaţie de antreprenori.

| Date | Taken on 27 July 2008 |
| Source | Own work |
| Author | Andrei Stroe |
8. Dr. Enno Aufderheide, secretar general al Fundaţiei „Alexander von Humboldt”, Doctor Honoris Causa al UB
Universitatea din Bucureşti va acorda, în cadrul unei ceremonii care se va desfăşura joi, distincţia Doctor Honoris Causa secretarului general al Fundaţiei „Alexander von Humboldt”, dr. Enno Aufderheide, ca semn de „recunoaştere a prestigioasei sale activităţi ştiinţifice şi a eforturilor susţinute de promovare a ştiinţei”.

| Description |
Română: Bucuresti, Romania. Universitatea Bucuresti si cele 4 statui
|
| Date | Taken on 23 August 2019 |
| Source | Own work |
| Author | Britchi Mirela |
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
9. Al doilea satelit românesc construit de elevi va fi lansat de la Space X, în noiembrie, la bordul unei rachete Falcon 9
Al doilea satelit românesc construit de cinci elevi de la Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti a trecut testele şi va fi lansat de la Space X, în noiembrie, la bordul unei rachete Falcon 9.

Sursa foto: https://pixabay.com/ro/vectors/satelit-spa%C5%A3iu-comunica%C8%9Bii-univers-6056077/
10. Eurostat: România, cea mai ridicată rată a angajării din UE în agricultură, silvicultură şi pescuit
Aproximativ 4,5% din totalul forţei de muncă din Uniunea Europeană (9,4 milioane de persoane) lucrau în 2020 în sectorul agriculturii, silviculturii şi pescuitului, iar în rândul regiunilor UE (NUTS 3) cea mai ridicată rată a angajării era în două regiuni din România: Vaslui (61,7%) şi Neamţ (51,4%), arată datele publicate miercuri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

Sursa foto: https://pixabay.com/photos/salad-field-agriculture-vegetables-4755777/
11. ICR: Sculptorul Liviu Mocan – câştigătorul Premiului Naţional ”Brâncuşi” 2022
Sculptorul Liviu Mocan este câştigătorul Premiului Naţional „Brâncuşi” 2022 pentru expoziţia „Inima Învierii”, realizată în Biserica Neagră de la Braşov.

Sursa foto: https://www.facebook.com/photo/?fbid=719083203581094&set=pcb.719083263581088
Jurnal FM 