Retrospectiva de pictură şi grafică organizată sub genericul HĂRŢILE TIMPULUI
#Postat de Carmen Vintu on noiembrie 25, 2021
Sâmbătă, 27 noiembrie, Muzeul „Vasile Pârvan” Bârlad și Consiliul Județen Vaslui au deosebita plăcere de a vă invita la o expoziție eveniment, respectiv la retrospectiva de pictură și grafică organizată sub genericul HĂRȚILE TIMPULUI, semnată de cunoscutul artist bârlădean prof. Dionisie Gradu.

Artistul născut la Bârlad, a absolvit cursurile Liceului „Octav Băncilă” din Iași, promoția 1971 si Facultatea de Desen, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza”. A îmbrățișat cariera didactică, ajungând profesor titular la Școala de Muzică și Artă Plastică N. N. Tonitza din Bârlad, contribuind astfel la formarea mai multor generații de artiști și iubitori de artă.

După anul 1974 este promotorul mai multor expoziții personale și de grup, desfășurate în mai multe rânduri la Bârlad și Vaslui. Participă la Salonul „Cronicii” Iași, din 1980, expoziția de grup de la galeria „Eforie” din București, dar și la evenimentul organizat de Institutul Cultural Francez, din Iași, care a avut loc în anul 2021, sub genericul „Contre-jour”.

Creații ale artistului se regăsesc în colecții particulare, ale unor iubitori de artă din Bârlad, Vaslui, Iași, dar și în Canada, Franța, Germania etc.
Lucrările sale reprezintă o manifestare pregnată a curentului suprarealist. În compozițiile elaborate predomina aparițiile „luxuriante si diafane, dar – mai ales – șoaptele ciudate ale sufletului său, nu fără a lăsa în urma sa iubirea si admirația noastrã” (Laurențiu Chiriac, 2011).
Vernisajul va avea loc în sala „Vasile Palade”, de la sediul central al Muzeului, începând cu ora 11.00 și va fi susținut de domnul profesor Gruia Novac.
Intrarea liberă, cu respectarea legislației în vigoare.
Organizator, dr. Mircea Mamalaucă
sursa: Muzeul „Vasile Pârvan” Bârlad/25.11.2021
Jurnal FM 