Turismul, promovat la Roman printr-o gală cu premii
#Postat de Manuela Ursache on mai 9, 2019
Turismul, promovat la Roman printr-o gală cu premii
În perioada 9-11 mai 2019, la Roman va avea loc cea de-a 25-a ediție a ,,Galei Asociaţiei Jurnaliştilor şi Scriitorilor de Turism din România”, cu tema „Turismul, de la relaxare, act cultural şi social la profit economic”. Evenimentul este organizat de Asociaţia Jurnaliştilor şi Scriitorilor de Turism din România, în colaborare cu Consiliul judeţean Neamţ şi cu Primăria Municipiului Roman.

Sursă foto: ziaristionline.ro
Acţiunea se desfăşoară pe parcursul a trei zile şi cuprinde următoarele activităţi:
- Simpozionul „Cultură, credință, ospeție – sinergii turistice profitabile”, care ilustrează personalitatea culturală şi turistică a judeţului Neamţ, a municipiului Roman şi a împrejurimilor, în cadrul căruia vor fi susţinute comunicări ale unor participanţi (ziarişti, cercetători, cadre didactice universitare) din Bucureşti, Iaşi şi Roman;
- Proiecţia unor filme documentare despre obiective turistice şi culturale din judeţ şi din municipiul Roman, realizate de membri ai AJTR;
- Vizite de documentare pe grupuri de participanţi din mass-media naţională, la obiective cultural-istorice cu potenţial turistic, informaţiile urmând să fie cuprinse în materiale de presă scrisă, radio, televiziune şi site-uri de profil;
- Gala de Premiere 2019, eveniment în cadrul căruia staff-ul AJTR va premia iniţiative turistice, locaţii model pentru popasul călătorilor, emisiuni de radio, televiziune şi reportaje de presă scrisă.
Evenimentul este un proiect cultural, turistic, educaţional care îşi propune să promoveze zona estică a judeţului Neamţ şi a municipiului Roman prin turism, motivat de faptul că Romanul dispune de o impresionantă zestre materială şi spirituală, de o istorie veche şi rodnică, în decursul căreia regăsim personaje ilustre ale neamului românesc.
Evenimentul în ansamblu şi obiectivele turistice din zona vizitată vor constitui subiecte pentru ştiri, reportaje şi interviuri. Acestea urmează să fie publicate şi difuzate pe următoarele canale media: revista “România Pitorească”, TVR 1, TVR Iaşi, TVR 3, Radio Iaşi, presadeturism.ro, Agerpres, revista „Vacanţe la ţară”, Radio România Internaţional.
La eveniment vor participa 35 de jurnalişti, din care necesită cazare 30 de persoane, la care se adaugă reprezentanţi ai Primăriei Municipiului Roman, ai Consiliului Judeţean Neamţ, precum şi invitaţi de la alte instituţii şi organizaţii, numărul maxim de participanţi fiind estimat la 60 de persoane.
Asociația Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism din România (AJTR)
Asociația Jurnaliștilor și Scriitorilor de Turism din România (AJTR) este o entitate profesională nonprofit cu peste 250 de membri, compusă din jurnaliști care lucrează în presa scrisă, la posturi de radio și televiziune, reviste, scriitori de turism, cadre universitare, editori, artiști fotografi etc., din București, din țară și din Basarabia, aceasta realizând de circa șase decenii activități de promovare turistică.
AJTR, în colaborare cu autorităţi locale şi cu entităţi turistice, organizează anual, de 25 de ani, o Gală menită să recompenseze activitatea deosebită a unor jurnalişti, scriitori, fotografi, cadre universitare, manageri din turism, dar să şi contribuie la promovarea ideii de turism, cu componentele sale și a regiunilor româneşti, prin sesiuni cultural ştiinţifice, prezentări de filme documentare şi prin acţiuni de documentare jurnalistică.
Jurnal de Neamț
Jurnal FM 