Current track

Title

Artist


153 de amenzi aplicate de Poliția Locală într-o săptămână

#Postat de on martie 19, 2019

153 de amenzi aplicate de Poliția Locală într-o săptămână

 

În perioada 11.03.2019 – 17.03.2019, polițiștii Poliției Locale din Piatra-Neamț, au aplicat 153 de sancțiuni contravenționale, a căror valoare se ridică la 20.050 lei.

Mai bine de jumătate dintre acestea, au fost aplicate  persoanele care au proferat injurii și au provocat scandal în public, au consumat băuturi alcoolice în locuri nepermise sau care au apelat la mila cetățenilor ori au tulburat liniștea și ordinea publică. Tot în această perioadă s-a acționat pentru identificarea persoanelor fără locuință pentru ca acestea să fie conduse mai apoi în centrele speciale ale Direcției de Asistență Socială a municipiului Piatra-Neamț.

Din totalul amenzilor de 153, 54 au fost aplicate pentru cerșetorie.

Pe 11 și 12 martie 2019 s-a acordat sprijin lucrătorilor din cadrul DAS Piatra Neamț pentru depistarea unui bărbat în vârstă de 55 de ani, care împreună cu familia sa locuia într-un adăpost improvizat pe malul Bistriței. Aceștia au fost cazați în Centrul Social Împreună. Cu aceeași ocazie au mai fost găsite alte 5 persoane, 2 adulți și trei minori, care de asemenea își amenajaseră un adăpost improvizat în aceeași zonă, pe strada Ecaterina Teodoroiu, motivând că nu au o locuință. Și acestea fost conduse spre a fi cazate în Centrul Social Împreună.

”Pe data de de 15 martie 2019, la ora 17.00, o patrulă a Poliției Locale Piatra-Neamț, care se afla în timpul serviciului pe strada Ecoului a fost sesizată de către un bărbat în vârstă de 24 de ani, că a fost lovit, fără motiv, de către o persoană de sex masculin. Respectivul a fost găsit, după semnalmente, pe strada Burebista și a fost condus, împreună cu partea vătămată și cu martorul ocular, la sediul instituției Poliției Locale. În urma legitimării s-a stabilit identitatea agresorului, în vârstă de 35 de ani. Acestuia i s-a întocmit proces verbal de constatare a infracțiunii de lovire după care a fost condus și predat polițiștilor de la Poliția Municipiului Piatra Neamț în vederea continuării cercetărilor și a luării măsurilor legale”, a precizat Eugen Pancu, director al Poliției Locale Piatra-Neamț.

 

Jurnal de Neamț


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *