Incendiu în Târgu Neamț. Au ars aproximativ 3000 de mp de vegetație uscată
#Postat de Manuela Ursache on martie 13, 2019
Incendiu în Târgu Neamț. Au ars aproximativ 3000 de mp de vegetație uscată
În ultimul timp, tot mai multe incendii de vegetație uscată au avut loc în județul Neamț. De aceea, pompierii atrag mereu atenția și le recomandă cetățenilor să respecte anumite măsuri de prevenire.
La momentul actual, pompierii din cadrul ISU Neamț intervin la stingerea unui incendiu de vegetație uscată din zona Târgu Neamț, la ieșirea spre Oglinzi.

La locul indicat s-a deplasat un echipaj de pompieri militari cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă din cadrul Detașamentului de pompieri din Târgu Neamț.
Au ars aproximativ 3000 de mp de vegetație uscată
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost ,,foc deschis în spaţii deschise”.
Incendiul a fost localizat și se lucrează la lchidarea lui.
Pentru evitarea producerii acestor tipuri de evenimente, ISU Neamț reaminteşte cetăţenilor următoarele măsuri de prevenire:
• Utilizarea focului deschis în locuri cu pericol de incendiu şi pe timp de vânt este interzisă;
• Realizarea arderii doar în locuri special amenajate, cu respectarea măsurilor ce se impun pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi;
• Supravegherea permanentă a arderii, precum şi stingerea jarului, după terminarea activităţii;
• Utilizarea focului deschis la distanţe mai mici de 40 m faţă de locurile cu pericol de explozie (gaze şi lichide combustibile, vapori inflamabili, explozivi etc.), respectiv de 10 m faţă de materiale sau substanţe combustibile (lemn, hârtie, textile, carton asfaltat, bitum, ulei etc.) este interzisă;
• Asigurarea mijloacelor tehnice pentru stingerea de îndată a focului (rezervor cu apă, găleţi, lopată, sapă, cazma), atunci când acesta scapă de sub control;
• Responsabilizarea adulţilor în ceea ce priveşte jocul copiilor cu focul şi accesul acestora la sursele de foc (chibrituri, brichete, lumânări, lămpi cu gaz, etc).
Jurnal de Neamț
Jurnal FM 