Un băcăuan fără permis a condus prin România doar cu poza unui permis fals, pentru care a plătit 1.600 de euro (Foto)
#Postat de Florin Craciun on august 10, 2021
Un băcăuan care nu a avut niciodată permis de conducere a circulat însă pe șoselele din România numai pe baza unei fotografii din telefonul mobil cu un permis fals. O poză care, spune el, l-a costat și 1.600 de euro.
Bărbatului i s-a înfundat însă zilele trecute, când a fost oprit de un echipaj al poliţiei de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Ţuţora – I.T.P.F. Iași, pe raza localităţii de frontieră Chipereşti.

Polițiștii de frontieră l-au identificat ca fiind cetăţeanul român C.C., în vârstă de 45 de ani, cu domiciliul în judeţul Bacău.
La controlul de frontieră, acesta nu a putut prezenta permisul de conducere, dar a arătat pe telefonul mobil o fotografie cu un permis de conducere românesc. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii de frontieră au constatat că bărbatul nu a obţinut niciodată dreptul de a conduce autovehicule, informează Poliția de Frontieră Iași.

Bărbatul a declarat că prin intermediul unei reţele de socializare a contactat o persoană ale cărei date nu le cunoaşte, plătind suma de 1.600 de euro, pentru care a primit în schimb fotografia prezentată la control.
„În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun”, menționează comunicatul ITPF Iași.
Foto/ITPF Iași
Jurnal FM 