Current track

Title

Artist


TVA-ul la căldură se reduce pentru spitale, școli, ONG-uri și biserici

#Postat de on decembrie 22, 2021

Măsura inițială de reducere a cotei de TVA pentru energia termică pentru populație se va aplica și pentru alte categorii de beneficiari, începând de la 1 ianuarie 2022, însă numai în sezonul rece, potrivit unei ordonanțe oficializate recent. Conform prevederilor anterioare, reducerea cotei de TVA urma să se aplice, din 13 ianuarie 2022, numai pentru populație, dar pe întreaga durată a anului.

Mai exact, potrivit OUG 130/2021, care a apărut recent în Monitorul Oficial, cota redusă de TVA de 5%, stabilită anterior doar pentru populație (prin Legea 196/2021), se va aplica, de la 1 ianuarie 2022, mai multor categorii de beneficiari. Însă numai în timpul sezonului rece.

Astfel, în afară de populație, măsura va viza și spitalele (publice și private), școlile (publice și private), ONG-urile, bisericile și furnizorii de servicii sociale (publici și privați). Automat, în afara sezonului rece, acestor beneficiari li se va aplica, dacă este cazul, cota normală de TVA de 19%.
Sursa: avocatnet.ro/22.12.2021


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *