Transport ilegal de cherestea indisponibilizat de polițiști (Foto)
#Postat de Florin Craciun on ianuarie 9, 2023
Un echipaj de poliție din cadrul Serviciului Rutier Bacău a depistat în trafic, la data de 8 ianuarie, în jurul orei 18:00, pe DN15, pe raza comunei Hemeiuș, un ansamblu de vehicule format din cap tractor şi semiremorcă care transporta material lemnos.
La volanul autovehiculului se afla un conducător auto, de 52 de ani, din județul Suceava, care a prezentat un aviz de însoţire a materialului lemons, informează IPJ Bacău.

Ca urmare a primelor verificări efectuate au rezultat diferențe între volumul avizat şi cel inventariat, astfel că, pentru clarificarea situaţiei cu privirea la legalitatea transportului s-a dipus reţinerea în temeiul Legii 171/2010.
S-a procedat la măsurarea materialului lemnos, rezultând o valoare de 4.838 mc în plus faţă de cantitatea înscrisă în aviz.
La data de 09 ianuarie a.c., verificările au fost preluate de ofiţerii specializaţi pe linie de silvic din cadrul Biroului Protecţia Fondului Forestier şi Piscicol care, împreună cu reprezentanții Gărzii Forestiere Suceava au luat măsura sancționării contravenționale cu amendă în valoare de 4.000 de lei a societății emitente și măsura complementară de confiscare a cantității de material lemnos în valoare de 4.200 de lei.
Jurnal FM 