Transporturi fictive de cherestea identificate de autoritățile din Suceava
#Postat de Carmen Vintu on noiembrie 13, 2021
SUMAL2.0 și-a demonstrat, din nou, utilitatea: Două transporturi fictive de cherestea au fost identificate, în perioada 09-11 noiembrie, de Garda Forestieră Suceava, cu sprijinul lucrătorilor din cadrul Biroului de Combaterea Delictelor Silvice – Inspectoratul de Poliție Județean Suceava și personalului din cadrul Serviciului SUMAL al MMAP.

Transporturile aveau ca punct de plecare depozitele a doi operatori situate în municipiul București și ca destinatar un operator economic din localitatea Stulpicani, județul Suceava.

Astfel, un operator economic din Stulpicani a expediat către două firme din București, în zilele de 03 și 07 noiembrie, cherestea de rășinoase totalizând 99,57 mc. Ulterior, în a doua zi, cei doi operatori economici din București au emis doar avize de însoțire către firma din Stulpicani, fiind simulate transporturile, fără ca materialul lemnos totalizând 84,26 mc cherestea rășinoase să circule fizic de la București spre Stulpicani.

Acest fapt a fost demonstrat cu ajutorul informațiilor generate de aplicația SUMAL 2.0 și imaginile înregistrate de camerele video fixe existente pe traseul înregistrat de cele transporturi. În urma verificărilor amănunțite a activității operatorului economic din județul Suceava, s-a constatat în depozitul societății un volum de 165 mc cherestea de rășinoase și 8 mc buștean rășinoase, în plus față de documentele scriptice, fără a putea fi justificată proveniența legală.
Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 6 sancțiuni contravenționale cu o valoare totală a amenzilor de 48.000 lei și ca măsură complementară s-a dispus confiscarea cantității de 247 mc material lemnos, cu o valoare totală de 117.000 lei.
În paralel, au fost demarate controale similare de către Garda Forestieră București, împreună cu I.G.P.R. București la operatorii economici din București care au emis avizele pentru cele două transporturi fictive.
Sursa: https://www.facebook.com/Mediu.Romania/posts/221872953364641
Jurnal FM 