Ion Popescu-Gopo, omulețul și istoria lui – Expoziție la Muzeul de Istorie Suceava
#Postat de Carmen Vintu on mai 7, 2025
Muzeul Național al Bucovinei, în colaborare cu Muzeul Județean de Istorie Brașov, organizează vineri, 9 mai 2025, de la ora 13:00, vernisajul expoziției „Scurtă istorie despre GOPO”, găzduită la Muzeul de Istorie din Suceava.

Evenimentul o va avea ca invitat pe doamna Anca Moscu, nepoata regizorului Ion Popescu-Gopo și președinta Fundației Gopo.
Expoziția aduce în prim-plan cariera și contribuția remarcabilă a lui Ion Popescu-Gopo, unul dintre cei mai importanți creatori din istoria animației românești. Regizor, scenarist, actor și desenator, el a obținut în 1957 premiul Palme d’Or la Festivalul de la Cannes pentru filmul de animație „Scurtă istorie”.
Gopo s-a remarcat printr-un stil propriu, inovator, diferit de standardele internaționale ale vremii, propunând o formă de exprimare vizuală originală. Personajul creat de el, cunoscut sub numele de „omulețul Gopo”, a devenit un simbol emblematic al animației românești.
Această expoziție oferă publicului o oportunitate de a redescoperi universul artistic al lui Ion Popescu-Gopo și contribuțiile sale esențiale la dezvoltarea cinematografiei din secolul XX.
Perioada expoziției: 9 mai – 6 iulie 2025
Locația: Muzeul de Istorie Suceava
Parteneri: Fundația Gopo, Arhiva Națională de Filme, Studioul Cinematografic ANIMAFILM
MNB a comunicat: „Muzeul Național al Bucovinei, în colaborare cu Muzeul Județean de Istorie Brașov vă invită, vineri, 9 mai 2025, ora 13, la vernisajul expoziției Scurtă istorie despre GOPO.
Expoziția va fi deschisă la Muzeul de Istorie, în perioada 9 mai – 6 iulie 2025.
Alături de noi va fi și doamna Anca Moscu, nepoata lui Ion Popescu-Gopo și Președinta Fundației Gopo.
Ce ar fi însemnat istoria animației, cinematografia și chiar benzile desenate fără Ion Popescu-Gopo?
Ion Popescu-Gopo a fost primul realizator de animație din lume premiat cu Palme D’or la Festivalul de la Cannes, pentru pelicula „Scurtă istorie”, în 1957. Regizor, scenarist, actor, desenator, a reușit să combine cu succes filmele de animație cu cele cu actori, dovadă fiind premiile obținute de-a lungul timpului, devenind astfel un reper al istoriei cinematografului.
Pe Ion Popescu-Gopo și pe simpaticul lui omuleț îi veți (re)descoperi cu ocazia expoziției, dar până atunci vă amintim esența subiectului de la care a ,,plecat” omulețul Gopo:
„Când am văzut că nu pot să egalez perfecțiunea lui tehnică, am început să fac filme anti-Disney. Deci, frumusețe-nu, culoare-nu, gingășie-nu. Singurul domeniu în care puteam să-l atac era subiectul.” Ion Popescu-Gopo
Ion Popescu-Gopo a murit pe 29 noiembrie 1989. Au rămas limbajul cinematografic inovativ și noutățile aduse în arta filmului care fac din numele lui un reper al secolului XX.
Parteneri: Fundația Gopo, Arhiva Națională de Filme, Studioul Cinematografic ANIMAFILM”.
Sursa: Muzeul Național al Bucovinei, Serviciul Artă, Relații Publice și Evenimente muzeale
Jurnal FM 