Title

Artist

România obține argintul la Jocurile Mediteraneene (video)

#Postat de on mai 15, 2024

Echipa națională de handbal juniori a României a cucerit medalia de argint la Jocurile Mediteraneene din Turcia, cedând doar în finală în fața Croației.

Selecționata condusă de suceveanul Vasile Boca a avut un parcurs remarcabil în competiție, obținând șase victorii și o singură înfrângere.

România a învins Irakul (33-17), Turcia (30-20), Kosovo (31-16), Franța (25-18), Tunisia (31-17) și Muntenegru (28-18), pierzând doar în fața Croației, atât în preliminarii (24-25), cât și în finală (26-35).

Universitarul Răzvan Rîpă a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, demonstrând o evoluție excelentă pe tot parcursul competiției.

România obține argintul la Jocurile Mediteraneene

Lotul României a inclus șase jucători de la CSU Suceava: extrema stângă Teodor Ilucă, interul stânga Codrin Dascălu, centrul Andrei Rață, pivotul Emanuel Șerban și extrema dreapta Eduard Rusu.

Vasile Boca a condus echipa de pe banca tehnică, contribuind semnificativ la succesul obținut.

Participarea la Jocurile Mediteraneene a reprezentat o etapă importantă în pregătirea echipei pentru Campionatul European U18, care va avea loc în luna august la Podgorica, în Muntenegru.

Acolo, România va face parte din Grupa E, alături de Spania, Portugalia și Austria.

Felicitări echipei naționale de handbal juniori a României pentru medalia de argint obținută la Jocurile Mediteraneene!

Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *