Regele Belgiei Philippe vine în România, în baza militară de la Kogălniceanu
#Postat de Jurnal Fm on iunie 16, 2022
Regele Belgiei, Philippe, vine în România, urmând a se întâlni cu președintele Klaus Iohannis în baza militară de la Mihail Kogălniceanu (județul Constanța).
Vizita regelui Belgiei în România va avea loc vineri, 17 iunie 2022. Aceasta va fi prima vizită în estul Europei a unui suveran, de când a început războiul în Ucraina.

Foto Belgische Monarchie / Facebook
„Președintele României, Klaus Iohannis, îl va primi vineri, 17 iunie 2022, pe Majestatea Sa Philippe, Regele Belgienilor la Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu din județul Constanța. Pe lângă convorbirile oficiale, cei doi șefi de stat se vor întâlni cu militarii români, belgieni și din celelalte țări aliate, desfășurați pe teritoriul României în cadrul efortului aliat de întărire a posturii de descurajare și apărare pe Flancul Estic, având în vedere înrăutățirea situației de securitate din cauza agresiunii ilegale ruse împotriva Ucrainei.
Președintele României și Regele Belgienilor vor avea un schimb de opinii privind temele prioritare ale agendei bilaterale și modalitățile de aprofundare a cooperării în plan european și internațional”, anunță Administrația Prezidențială.
Regele Philippe va lua prânzul împreună cu militarii belgieni de la Kogălniceanu. Suveranul va asista și la o „demonstrație cu vehicule militare”. Militarii belgieni din România fac parte din „prezența militară avansată” a NATO. Sursa: romanialibera.ro.
Jurnal FM 