Rata de infectare în toate localitățile din județul Bacău. Hemeiuș are o rată de 7,41
#Postat de Catalin Cojocaru on decembrie 15, 2020
Rata de infectare la nivelul județului Bacău e de 2,30. Comune, precum Berești Bistrița, Colonești, Huruiești, Corbasca, Palanca, Pâncești, Roșiori sau Vultureni sunt cele mai norocoase- cu rată de infectare – 0.

| LOCALITATE | RATA INCIDENTEI LA 1000 LOCUITORI |
| AGĂŞ | 0,51 |
| ARDEOANI | 2,52 |
| ASĂU | 0,73 |
| BALCANI | 0,77 |
| BÂRSĂNEŞTI | 0,89 |
| BEREŞTI-BISTRIŢA | 0,00 |
| BEREŞTI-TAZLĂU | 0,18 |
| BERZUNŢI | 0,95 |
| BLĂGEŞTI | 1,58 |
| BOGDĂNEŞTI | 2,19 |
| BRUSTUROASA | 0,59 |
| BUCIUMI | 1,54 |
| BUHOCI | 1,36 |
| CAŞIN | 1,96 |
| CĂIUŢI | 1,49 |
| CLEJA | 0,57 |
| COLONEŞTI | 0,00 |
| CORBASCA | 0,00 |
| COŢOFĂNEŞTI | 1,39 |
| DĂMIENEŞTI | 0,55 |
| DEALU MORII | 0,74 |
| DOFTEANA | 0,45 |
| FARAOANI | 0,18 |
| FILIPENI | 0,86 |
| FILIPEŞTI | 1,08 |
| GĂICEANA | 0,36 |
| GÂRLENI | 0,70 |
| GHIMEŞ-FĂGET | 0,21 |
| GIOSENI | 0,70 |
| GLĂVĂNEŞTI | 1,87 |
| GURA VĂII | 1,00 |
| HELEGIU | 0,94 |
| HEMEIUŞ | 7,41 |
| HORGEŞTI | 0,70 |
| HURUIEŞTI | 0,00 |
| ITEŞTI | 1,92 |
| IZVORU BERHECIULUI | 0,61 |
| LETEA VECHE | 3,69 |
| LIPOVA | 0,95 |
| LIVEZI | 1,80 |
| LUIZI-CĂLUGĂRA | 0,97 |
| MĂGIREŞTI | 1,46 |
| MĂGURA | 3,02 |
| MĂNĂSTIREA CAŞIN | 2,05 |
| MĂRGINENI | 2,12 |
| MOTOŞENI | 0,94 |
| MUNICIPIUL BACĂU | 4,18 |
| MUNICIPIUL MOINEŞTI | 1,84 |
| MUNICIPIUL ONEŞTI | 3,94 |
| NEGRI | 0,36 |
| NICOLAE BĂLCESCU | 1,94 |
| ODOBEŞTI | 4,38 |
| OITUZ | 0,97 |
| ONCEŞTI | 1,26 |
| ORAŞ BUHUŞI | 1,41 |
| ORAŞ COMĂNEŞTI | 1,32 |
| ORAŞ DĂRMĂNEŞTI | 0,68 |
| ORAŞ SLĂNIC-MOLDOVA | 0,98 |
| ORAŞ TÂRGU OCNA | 3,13 |
| ORBENI | 0,52 |
| PALANCA | 0,00 |
| PARAVA | 1,19 |
| PARINCEA | 1,09 |
| PÂNCEŞTI | 0,00 |
| PÂRGĂREŞTI | 0,64 |
| PÂRJOL | 2,41 |
| PLOPANA | 0,31 |
| PODU TURCULUI | 1,84 |
| PODURI | 1,00 |
| PRĂJEŞTI | 0,43 |
| RACOVA | 2,50 |
| RĂCĂCIUNI | 0,58 |
| RĂCHITOASA | 6,88 |
| ROŞIORI | 0,00 |
| SASCUT | 1,12 |
| SĂNDULENI | 2,60 |
| SĂRATA | 2,58 |
| SĂUCEŞTI | 0,89 |
| SCORŢENI | 2,67 |
| SECUIENI | 1,21 |
| SOLONŢ | 0,29 |
| STĂNIŞEŞTI | 0,22 |
| STRUGARI | 1,23 |
| ŞTEFAN CEL MARE | 0,95 |
| TAMAŞI | 0,94 |
| TĂTĂRĂŞTI | 1,26 |
| TÂRGU TROTUŞ | 0,36 |
| TRAIAN | 0,62 |
| UNGURENI | 0,26 |
| URECHEŞTI | 2,47 |
| VALEA SEACĂ | 0,22 |
| VULTURENI | 0,00 |
| ZEMEŞ | 0,42 |
| Judet Bacau | 2,30 |
În municipiul Bacău rata de infectare este în continuare ridiată, de 4,18.
Jurnal FM 