Percheziție cu dublu impact la domiciliul unui bărbat din comuna Berzunți
#Postat de Florin Craciun on februarie 12, 2022
Un bărbat din comuna Berzunți s-a ales nu cu unul, ci cu două dosare penale, în urma unei percheziții efectuate de polițiști la domiciul său.
Reprezentanții Ocolului Silvic Livezi au sesizat joi polițiștii Secției 3 Poliţie Rurală Oneşti despre faptul că, în perioada 07-08 februarie a.c., persoane necunoscute au sustras material lemnos, din fondul forestier național, de pe raza comunei Berzunţi.

În urma activităților operative desfășurate de polițiști, la data de 11 februarie a.c., a fost pus în executare un mandat de percheziţie domiciliară la locuința unui bărbat de 44 de ani, din comuna Berzunţi de unde a fost ridicată în vederea confiscării cantitatea de 7 m.c material lemnos, esență fag, stejar și frasin, în valoare de aproximativ 2.800 de lei, informează IPJ Bacău.
Totodată, cu ocazia executării mandatului de percheziţie a fost constată în flagrant delict, infracţiunea de furt de energie electrică prin intervenţii neutorizate la reteaua electrică constând în aceea că, în interiorul locuinţei a fost identificată o instalaţie clandestină cu ajutorul căreia se sustragea energie electrică fără a fi contorizată.
Jurnal FM 