Patru bărbați din județul Brașov vor petrece sărbătorile pe arest după ce au furat un excavator
#Postat de Jurnal Fm on aprilie 14, 2023
La data de 12 aprilie 2023, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Voila au dispus reținerea a patru bărbați, aceștia fiind suspectați de furtul unui miniexcavator.
Sesizarea a fost primită de poliție de la proprietarul utilajului, care se afla staționat în localitatea Părău, județul Brașov. Investigațiile efectuate de polițiști au dus la identificarea autorilor furtului, toți cei patru fiind din localitatea Șinca, județul Brașov, cu vârste cuprinse între 19 și 53 de ani.
După audieri, persoanele bănuite au fost reținute pentru o perioadă de 24 de ore și prezentate judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Făgăraș, care a admis propunerea procurorului de a fi luată măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile. În prezent, persoanele suspectate de comiterea infracțiunii de furt calificat se află în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, iar cercetările continuă sub coordonarea unui procuror de caz. La finalizarea acestora se va dispune măsurile legale necesare.
Jurnal FM 
