Otrăvuri în agricultură. Lacunele UE permit utilizarea pesticidelor toxice interzise / Austria, „campioană”
#Postat de Jurnal Fm on ianuarie 19, 2023
Potrivit unui nou raport, pesticidele interzise, considerate toxice pentru oameni și pentru mediu, sunt încă utilizate în mod curent în UE datorită recursului frecvent a derogărilor de urgență.
Raportul, publicat de Pesticide Action Network Europe (PAN Europe), a analizat autorizațiile de urgență pentru 24 de substanțe active în pesticide între 2019 și 2022. S-a constatat că aceste pesticide sunt fie foarte toxice pentru oameni și pentru mediu, fie că pot contribui la creșterea numărului de agenți patogeni rezistenți la antibiotice. Prin urmare, utilizarea lor a fost interzisă în UE.

Foto: printscreen
Spania, „recidivistă”, Austria, „campioană”
Cu toate acestea, raportul a constatat că, din cele 24 de substanțe pesticide interzise examinate, un total de 236 de autorizații de urgență au fost obținute pentru 14 substanțe între 2019 și 2022. Pesticidele neonicotinoide, considerate a fi responsabile de declinul populațiilor de albine, reprezintă aproape jumătate din autorizații. În plus, un pesticid, 1,3-dicloropropenă, a primit derogări chiar dacă nu a fost niciodată aprobat pentru utilizare în UE.
În special, raportul susține că Spania este o țară „recidivistă”, în timp ce Austria s-a dovedit a fi „campioana” derogărilor, ceea ce poate fi surprinzător, deoarece este adesea prezentată ca un exemplu de urmat în domeniul agriculturii ecologice. Continuarea pe www.national.ro.