Current track

Title

Artist


OMV Petrom, gigantul petrolier acuzat de moartea a doi copii. Gafă în instanță: ”A început să relateze despre decesul unui cioban, la o altă sondă”

#Postat de on decembrie 15, 2022

Compania OMV Petrom a fost condamnată pentru a două oară în doi ani de zile, fiind găsită vinovată pentru ucidere din culpă, în ambele cazuri victime fiind copii, unul în vârstă de nouă ani și altul de un an și opt luni.

Marian, băiețelul de nouă ani a murit în februarie 2014 asfixiat de gazele unei sonde OMV din Prahova, iar Iannis, copilul de nici doi ani, a murit la doi ani distanță, înecat cu țiței în puțul unei sonde din Dâmbovița, aparținând aceleiași companii petroliere. Cele două morți au fost posibile pentru că OMV nu a îngrădit perimetrul astfel încât persoanele străine să nu poată avea acces la instalațiile evident periculoase.

Judecătoria Găești s-a pronunțat luni, 12 decembrie 2022, în cazul celui de-al doilea dosar de ucidere din culpă în care OMV a fost inculpată. Instanța a decis să amendeze compania cu plata unei amenzi penale în cuantum de 28.000 lei. În ceea ce privește latura civilă, instanţa de judecată a obligat compania să plătească daune morale în valoare totală de 135.000 euro către familia victimei şi daune materiale şi alte cheltuieli în valoare totală de 22.000 lei. Pentru mai multe detalii accesați: ziare.com.

 


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *