Current track

Title

Artist


Nu ne furați, istoria

#Postat de on aprilie 9, 2019

 

Acest articol nici nu ar trebui să fi fost scris. Nu există doar oameni care vandalizează cimitire, morinte ci și așa – ziși oameni care vor sa instaureze un soi de anarhie, uitând că imaginea înaintașilor este o Icoană vie a existenței noastre ca Neam.

 

A vandaliza- vine de la tribul Vandalilor – Vandalii erau un trib germanic estic, constituit din 2 ramuri: asdingii și silingii, care în 429 sub regele Genseric vor întemeia un regat ce cuprindea Sicilia, Sardinia, Corsica, insulele baleare și nordul Africii. Acest regat s-a prăbușit în final sub atacurile bizantine ale împăratului Iustinian dintre anii 533 – 534. Scriitorii din timpul Renașterii și începutul Epocii Moderne i-au caracterizat pe vandali drept barbarii care au jefuit Roma, de unde proveniența cuvântului vandalism, ce descrie orice tip de distrugere. Însă, istoricii moderni tind să-i considere pe vandali niște perpetuatori ai culturii romane, și nu distrugători a acesteia.

 A fost vandalizată statuia domnitorului Ștefan cel Mare din Suceava.
Cineva a smuls sabia de pe basorelieful din bronz care prezintă o scenă de luptă. Sabia cântărește câteva kilograme bune. Cel care a furat-o a avut nevoie în mod cert de o scară ca să ajungă la ea.

Foto : Oana Șlemco

Statuia a fost reabilitată la sfârșitul anului trecut. Oare nu se impun niște camere de luat vederi ? Până una – alta, vă rugăm, NU NE FURAȚI ISTORIA !

 

Iulian Iustin Melinte, Rădăuți


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *