Lansarea celei de-a cincea ediții a proiectului „Istoria în desene”
#Postat de Carmen Vintu on octombrie 4, 2024
Muzeul Național al Bucovinei invită copiii și tinerii cu vârste între 8 și 18 ani să participe la cea de-a cincea ediție a atelierului de creativitate „Istoria în desene”, care promovează patrimoniul muzeal. Participanții vor crea desene inspirate de obiectele expuse în muzeu. Lucrările pot fi trimise între 16 octombrie și 15 noiembrie 2024, iar cele mai bune vor fi premiate. Informații suplimentare la telefon 0230-216439, interior 116.

Muzeul Național al Bucovinei a comunicat: „Prieteni ai muzeului,
Lansăm cea de-a cincea ediție a proiectului de educație muzeală Istoria în desene. Atelierul de creativitate se adresează copiilor și tinerilor cu vârste cuprinse între 8 și 18 ani.
Aceștia sunt invitați să creeze desene inspirate de obiectul preferat ales, din patrimoniul Muzeului Național al Bucovinei.
Scopul proiectului de educație muzeală este promovarea Muzeului de Istorie, a patrimoniului muzeal din Expoziția Permanentă și din cele temporare.
Participând la acest atelier, copiii se vor familiariza cu obiectele din expoziție, își vor dezvolta abilitățile artistice, imaginația și creativitatea.
Desenele, care vor conține numele autorului, vârsta, școala și localitatea vor fi aduse în perioada 16 octombrie – 15 noiembrie 2024, la Muzeul de Istorie din Suceava sau vor fi trimise, scanate sau fotografiate cu o rezoluție bună, prin email la marketing@muzeulbucovinei.ro
Toate lucrările vor fi postate pe pagina de Facebook a Muzeului de Istorie Suceava, iarcele mai frumoase vor fi premiate.
Premiile în cărți și alte produse personalizate se vor acorda, ținându-se cont de două categorii de vârstă 8-12 ani, respectiv 13-18 ani.
Vă invităm să vizitați Muzeul de Istorie, să vă lăsați inspirați de patrimoniul expus aici!
Vă așteptăm să participați la proiectul nostru!
Informații suplimentare la telefon 0230-216439, interior 116.
Sursa: Muzeul Național al Bucovinei, Serviciul Artă, Relații publice și Evenimente muzeale”.
Jurnal FM 