Intenţia autorităţilor sanitare şi a factorilor de decizie din sănătate de a transforma Spitalul Judeţean de Urgenţă în „spital regional Covid”
#Postat de Carmen Vintu on iulie 30, 2020

Colegiul Medicilor din Suceava protestează faţă de intenţia autorităţilor sanitare şi a factorilor de decizie din sănătate de a transforma Spitalul Judeţean de Urgenţă în „spital regional Covid”, se arată într-o scrisoare adresată Prefecturii Consiliului Judeţean şi DSP Suceava.
Membrii Colegiului spun că acest lucru ar afecta grav pacienţii din judeţ care nu au altă soluţie de rezolvare a afecţiunilor lor.
Un alt argument e că Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava poate asigura asistenţa medicală a pacienţilor cu diferite patologii, la standarde europene, ceea ce va fi imposibil dacă spitalul va fi destinat doar pacienţilor COVID-19.
Jurnal FM 