Incendiu la un chioșc Roti Grill, extins la acoperișul unei clădiri învecinate (foto-video)
#Postat de Carmen Vintu on septembrie 10, 2023
Eveniment în municipiul Suceava, pe strada Gheorghe Doja: a fost incendiu la un chioșc Roti-Grill, extins la acoperișul unei clădiri învecinate.
VIDEO
Intervin pompierii militari cu 3 autospeciale de stingere.




Forțele și mijloacele au fost suplimentate cu încă 4 autospeciale.




Chioșcul alimentar a ars pe o suprafață de aproximativ 40 mp. De asemenea, a ars un perete tip sandwich și o parte din acoperiș de la o hală de depozitare materiale feroase. Flacăra se manifestă pe o suprafață de aproximativ 300 mp, la nivelul acoperișului clădirii învecinate.


Incendiu la un chioșc Roti-Grill, extins la acoperișul unei clădiri

Incendiul este localizat și se lucrează la decopertarea acoperișului și la lichidarea ultimelor focare.
Sincron – maior Alin Galeată
Sursa: ISU Suceava/10 septembrie 2023
„Intervenim la fața locului cu opt autospeciale de stingere. Flăcările au afectat în întregime un chioșc alimentar și, de asemenea, s a propagat la o hală cu fier vechi depozitat, unde a ars un perete lateral și parțial acoperișul. În momentul de față lucrăm la lichidarea incendiului și la lichidarea ultimelor focare, îndepărtând tabla de pe acoperișul clădirii învecinate, acoperiș care a fost afectat pe o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați. După ce vom finaliza această misiune, vom stabili și cauza probabilă de izbucnire a incendiului. Din fericire, până în acest moment nu ne am înregistrat cu victime.”
La această misiune, în sprijinul pompierilor militari, au intervenit echipaje ale SVSU din Mitocu Dragomirnei, Salcea, Dumbrăveni și Bosanci. În total, au acționat 8 autospeciale de stingere.
Incendiul a fost lichidat.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost fumatul în locuri nepermise sau neprotejate corespunzător.
Sursa: purtător de cuvânt al ISU Suceava, căpitan Alin Găleată
Jurnal FM 