Current track

Title

Artist


Impresionant! După parcări plutitoare, Bacăul va avea și o scenă plutitoare. În câțiva ani, Bacăul va fi de nerecunoscut

#Postat de on noiembrie 14, 2020

Scena din fotografie este de la Seebühne, acolo unde o scenă masivă plutește pe Lacul Constance și este elementul central al Festivalului anual Bregenz, din Austria. Dacă e să ne luăm după ambițiile și dorințele primarului Lucian Daniel Stanciu Viziteu, și Bacăul va avea ceva asemănător. Deschiderea pentru ”altceva” nu e un lucru rău, dar pentru ”noi”, pare a fi dintr-un film. Astfel, pe lângă ideile privind amenajarea unor parcări plutitoare pe Bistrița și punerea în circulație a unui tren urban care să străbată municipiul, primarul Lucian-Daniel Stanciu-Viziteu a punctat din nou: achiziționarea unei scene plutitoare pentru actorii de la Teatrul Bacovia, și nu numai.

”Am vorbit despre subiectul parcărilor plutitoare și am atras atenția. Eu încurajez orice demers pentru a avea mai multe locuri de parcare. Am vorbit cu cea mai mare companie de infrastructuri plutitoare, care a și validat soluția, ba au găsit una chiar și mai bună. Acum, am făcut demersuri pe lângă o facultate de instalații pentru a face o scenă plutitoare pe insulă. Știu că este o reticență la ideile noi, dar dacă nu avem curaj, nu vom schimba acest oraș”, a declarat primarul Lucian Stanciu Viziteu.


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *