Guvernul dă LIBER la manifestațiile publice electorale și PRELUNGEȘTE starea de alertă!
#Postat de Florin Craciun on septembrie 14, 2020
Prelungirea stării de alertă și măsurile de relaxare privind adunările publice/manifestațiile- acestea sunt două dintre punctele principale ce urmează să fie supuse aprobării în ședința de Guvern de astăzi, 14 septembrie. Anunțul a fost făcut de premierul Ludovic Orban, potrivit căruia în privința adunărilor electorale va rămâne condiția: „100 de persoane în aer liber, cu distanţare fizică, cu obligaţia de a purta mască”.
„Vom avea Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă luni, la 11,00, la 12,00 am convocat şedinţă de Guvern şi vom lua decizii. Deocamdată am agreat- că am avut mai multe solicitări – să permitem reluarea adunărilor publice, manifestaţiilor. Sigur că am fost favorabil ideii de a permite organizarea de adunări publice, de manifestaţii, sigur, în condiţiile de protecţie sanitară care sunt stabilite pentru alte evenimente. (…) Cel mai probabil, cât e permis şi acum la adunările electorale: 100 de persoane în aer liber, cu distanţare fizică, cu obligaţia de a purta mască. Nu vreau să mai cenzurăm sau cineva să comenteze că noi cenzurăm dreptul oamenilor de a protesta, dreptul oamenilor de a se manifesta prin adunări publice, dar vom avea grijă să fie respectate regulile de protecţie sanitară”, a spus duminică Ludovic Orban, citat de g4media.ro.

Secretarul de stat în MAI Gheorghe Sorescu a arătat că proiectul privind prelungirea stării de alertă a fost elaborat şi depus la Secretariatul General al Guvernului, cu toate avizele, în vederea transmiterii la Consiliul Legislativ. „Conţine toate măsurile stabilite în actuala reglementare. (…) De asemenea, conţine măsurile de protecţie sanitară necesare în ziua votului pe 27 septembrie”, a spus Gheorghe Sorescu.