Current track

Title

Artist


2 decembrie 514 î.Hr.: Prima atestare istorică a geto-dacilor

#Postat de on decembrie 2, 2025

Într-o relatare a istoricului grec Herodot, geto-dacii sunt menționați pentru prima dată în contextul campaniei regelui persan Darius I împotriva sciților, desfășurată între 514 și 512 î.Hr. Herodot îi descrie pe geto-daci ca fiind „cei mai viteji și cei mai neînfricați dintre traci” și menționează că aceștia au opus rezistență armatei persane înainte de a fi înfrânți.

S-a întâmplat în 2 decembrie 514 î.Hr.

Sursa foto: https://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia#/media/Fi%C8%99ier:Dacian_Draco.svg

Geto-dacii, locuitori ai spațiului carpato-danubiano-pontic, făceau parte din familia tracilor, un popor de origine indoeuropeană. Tracii sunt evocați pentru prima dată în literatura antică în poemele homerice, iar informațiile despre ei devin din ce în ce mai numeroase începând cu secolul VIII î.Hr., odată cu expansiunea intereselor grecești în zona Dunării.

Surse Grecești Despre Geto-Daci și Spațiul Dunărean

  • Hesiod, în lucrarea Theogonia, menționează fluviul Dunărea, denumit de el „Istrul care curge frumos”.
  • Simonide din Ceos și Hecateu din Milet, istorici ai secolului VI î.Hr., oferă informații despre triburile tracice din această regiune, cum ar fi crobizii și trizii, situați la sud de Dunăre, și despre cetatea Orgame, aflată în apropierea fluviului.

Această atestare a geto-dacilor marchează începutul documentării scrise a unei civilizații care avea să joace un rol important în istoria Europei antice.

Sursa: https://bucurestibusiness.ro/oare-cati-romani-stiu-2-decembrie-514-i-hr-este-atestata-de-catre-istoricul-antic-herodot-existenta-geto-dacilor/


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *