Georgiana Antuca a triumfat la Cupa României
#Postat de Catalin Cojocaru on aprilie 16, 2021
La prima competiție puternică din 2021, luptătorii de la Sport Club Municipal Bacău au fost cei mai buni, atât la greco-romane, cât și la lupte libere feminine.

Georgiana Antuca a câștigat medalia de aur, la categoria 50 kg, depășindu-și marea rivală, Ana Maria Pîrvu. De altfel, Antuca este medaliată cu Auir și la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE). Sportiva pregătită de ”inimosul” Victor Donciu și-a confirmat evoluția foarte bună din ultima perioadă și deveni o pretendentă și la o nouă medalie și pe plan internațional. La rândul ei, Carolina Păun, a câștigat Bronzul la 62 kg.

La greco-romane, sportivii legitimați la Sport Club Municipal Bacău și Clubul Sportiv Școlar Bacău, sub coordonarea antrenorilor Ion Butucaru și Irinel Botez au câștigat cinci medalii, dintre care patru de aur și una de bronz. Răzvan Manolache, la 55 kg, Igor Botez, la 72 kg, Alin Dosoftei, la 77 kg și Vasile Cojoc, la 82 kg au urcat pe prima treaptă a podiumului, iar Leonard Petru Iurașcu a cucerit bronzul la categoria de greutate 63 kg.