Fetiţă de trei ani, călcată cu maşina de tatăl ei. Micuţa a murit la Spitalul Rădăuţi
#Postat de Liliana Mihaila on aprilie 13, 2021
Tragedie în comuna Vicovu de Jos, unde o fetiţă de doar trei ani a murit călcată de un autoturism condus de tatăl ei! Copila se juca în curtea unei societăți comerciale, pe jos, şi nu a fost observată de bărbatul de 27 de ani, care a trecut cu maşina peste ea. Accidentul a avut loc luni, 12 aprilie.
Din primele cercetări a reieşit că tatăl copilei a intrat în curtea firmei respective, apoi a efectuat un viraj la dreapta, pentru a pătrunde pe o alee pavată. El nu a observat fetița care se juca în șezut, pe pavaj, și a trecut cu roata din faţă a maşinii peste cea mică.
Ulterior, tatăl a apelat 112 și a transportat copilul la Spitalul Municipal Rădăuți. Pe raza comunei Horodnic de Jos, s-a întâlnit cu ambulanța care a preluat victima. Aceasta a fost diagnosticată cu fractură temporală stângă, stop cardio respirator, traumatism cranio cerebral sever și traumatism toracic închis. În ciuda efortului personalului medical, copilul a murit din cauza leziunilor grave.
La rândul său, șoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ. Întrucât evenimentul nu s-a produs pe drum public nu poate fi catalogat ca accident rutier. Cercetările continuă în cadrul unui dosar penal privind infracțiunea de ucidere din culpă.
Jurnal FM 