Current track

Title

Artist


Festivalul Deep in the Forest – Winter Edition 2024: O zi de distracție și siguranță

#Postat de on ianuarie 14, 2024

Festivalul Deep in the Forest – Winter Edition 2024: O zi de distracție și siguranță – la data de 13 ianuarie 2024, la Corlata, com. Berchișești, a avut loc cea de-a V-a ediție a Festivalului de Muzică Deep in the Forest – Winter Edition 2024.

Evenimentul a fost organizat de o firmă privată și a reunit peste 10.000 de participanți din întreaga țară.

Pentru a asigura siguranța publică și pentru a preveni consumul de substanțe interzise, polițiștii și jandarmii suceveni au dispus măsuri sporite de supraveghere.

În cadrul evenimentului, au fost prezente echipaje canine de intervenție și pentru depistarea substanțelor interzise, iar polițiștii rutieri au desfășurat acțiuni de control în zona adiacentă și pe rutele rutiere care converg către localitatea Corlata.

Ca urmare a acestor măsuri, în timpul festivalului nu s-au înregistrat incidente, nefiind sesizate fapte cu violență, infracțiuni contra patrimoniului, acte de tulburare a ordinii și liniștii publice, acte de vandalism sau situații de victimizare ca urmare a consumului de alcool sau substanțe interzise.

Acest rezultat este remarcabil și evidențiază o stare de normalitate socială, evidențiată de un parteneriat instituțional și public – privat bazat pe cooperare și respectarea legalității.

Polițiștii reamintesc că drogurile nu rezolvă probleme, ci creează probleme.

Consumul de droguri poate avea următoarele efecte negative:

  • Afectează imaginea socială și înfățișarea, făcându-ne să părem neîngrijiți.
  • Afectează abilitățile emoționale și sociale care, de regulă, se dobândesc în adolescență.
  • Poate împiedica să ne atingem potențialul intelectual, cauzând abandon școlar și astfel ruinarea șanselor de reușită profesională, în viitor.
  • Ne poate face să ne certăm cu cei dragi sau să fim respinși de rude și prieteni.
  • Afectează creierul și ne diminuează creativitatea.
  • Ne induc un fals sentiment de bună dispoziție, ca apoi, după ce a trecut efectul lor, să ne lase „secați” de energie și de dorința de a mai face lucrurile care în trecut ne făceau plăcere.

Polițiștii vor continua să desfășoare activități de informare și conștientizare cu privire la efectele și riscurile consumului de droguri.

DISTREAZĂ-TE RESPONSABIL! ALEGE VIAȚA!

Sursa: I.P.J. Suceava/14 ianuarie 2024

Deep in the Forest Winter Edition 2024 - Festival in Siguranta


Opiniile cititorului

Lasa un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *